مطالب آموزشی

دلیل زرد شدن برگ درختان میوه چیست ؟

دلیل زرد شدن برگ درختان میوه چیست ؟
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 45 میانگین: 3.5]

زرد شدن برگ درختان میوه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در حقیقت می‌توان گفت یک درخت زمانی با شرایط نامساعد مانند کمبود آب، کمبود عناصر غذایی، بیماری و آفات و … مواجه خواهد شد، اولین واکنشی که از خود نشان خواهد داد این است که دچار زرد شدن برگ‌هایش می شود. در این مطلب قصد داریم به علت زرد شدن برگ درختان میوه بپردازیم و این مورد را بررسی کنیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا علت های این مورد بدانیم .

علت زرد شدن برگ درختان میوه چیست ؟

زرد شدن درختان میوه می تواند دلایل زیادی داشته باشد دلایل می تواند تغییرات شرایط آب و هوایی، آبیاری‌های بیش از حد، کوددهی نامناسب و غیره باشد. بررسی هر کدام از این غلت ها می تواند به ما در پیشگیری از زرد شدن برگ درختان کمک مناسبی کند.

دلیل زردی برگ‌ درختان میوه در فصل پاییز

دلیل زرد شدن برگ درختان میوه در فصل پاییز طبیعی می باشد. زمانی که در فصل تابستان محصول بر روی درختان قرار دارد، برگ‌های درخت برای منتقل کردن عناصر غذایی به میوه سبز می باشند. اما هنگامی که میوه برداشت خواهد شد برگ‌های درخت پیر و زرد خواهند شد. بعد از اینکه محصول برداشت شد مواد غذایی از برگ به سمت جوانه‌ها، ریشه و سایر قسمت‌های درخت منتقل خواهد شد. این اتفاق امکان دارد در فصل تابستان بعد از برداشت محصول هم اتفاق بیافتد.

کمبود آب

یکی دیگر از این مورد، کمبود آب و ایجاد خشکی در درختان می باشد.در صورتی که درختان با کم آبی روبه رو شوند در ابتدا برگ‌هایشان حالت پژمرده و لوله‌ای به خود می ‌گیرد و در صورتی که این کم آبی ادامه داشته باشد رشد گیاه متوقف می شود و برگ ‌ها شروع به زرد شدن و ریزشخواهند کرد. برای پیشگیری از این مشکل باید درختان میوه به موقع و همچنین به میزان مناسب آبیاری شوند.

کمبود مواد غذایی

بهتر است بدانید که بیشترین علت زرد شدن برگ درختان میوه کمبود مواد غذایی و عناصر مورد نیازشان می باشد. در صورتی که درختان دچار کمبود عناصر اصلی و ریز مغذی مثل آهن، نیتروژن، گوگرد و … شوند، برگ‌ هایشان به سرعت زرد خواهند شد. برای تشخیص کمبود مواد غذایی در درختان، باید بافت درخت و خاک مورد آزمایش و بررسی قرار بگیرد. بعد از اعلام نتایج برای جبران کمبود مواد غذایی باید از کود مناسب مثل کودهای کامل سه بیست استفاده نمود.

بیماری و آفات

از دلایل دیگر زرد شدن برگ درختان میوه شیوع بیماری در درختان و حجوم آفات به آنان می باشد. به دلیل ورود بیماری و آفات به داخل درخت، برگ‌ها مقاومت خود را از دست خواهند داد و در نهایت زرد رنگ خواهد شد و از بین خواهند رفت . یکی از خطرناک ترین آفات که موجب زردی برگ درختان میوه خواهد شد کرم سفید ریشه می باشد که به همراه کودهای دامی وارد خاک و ریشه می‌شود. این کرم از ریشه‌ی گیاه تغذیه خواهد کرد و از رسیدن عناصر غذایی به سایر قسمت‌های درخت جلوگیری می کند. در این صورت برگ‌های درخت به رنگ زرد تغییر رنگ خواهد کرد و درخت خشک می‌شود.

سرمای شدید

ممکن است زرد شدن برگ درختان میوه بر اثر تغییرات دمای هوا مثل سرمای شدید باشد. در صورتی که در فصل بهار هوا به مدت زیادی سرد باشد برگ درختان زرد خواهد شد.

نور نامناسب

یکی دیگر از علت زرد شدن برگ درختان میوه، نور نامناسب و کم است. زمانی که درختان به موقع هرس نشوند و شاخ و برگ‌های اضافی از رسیدن نور خورشید به سایر قسمت‌های درخت جلوگیری کنند، برگ‌ها امکان فتوسنتز را نخواهند داشت و تولید کلروفیل در آن‌ها متوقف خواهد شد و در نهایت زرد می ‌شوند.

کوددهی بیش از حد

در صورتی که گیاهان با کمبود عناصر غذایی روبه رو شدند کوددهی بیش از حد نمی تواند کمکی به آنان کند. بنابراین دلیل زرد شدن برگ درختان میوه می‌ تواند به همین علت هم باشد. چون در این زمان خاک بیش از اندازه بارور خواهد شد و درختان برای تغذیه عناصر مورد نیازشان با مشکل روبه رو خواهند شد و سطح پی اچ خاک نیز امکان دارد، دچار تغییر شود.

دلیل زرد شدن برگ درختان میوه چیست ؟

اقدامات لازم برای جلوگیری از زرد شدن برگ درختان میوه

  • برای آبیاری درختان از آب‌های سالم که شور نیستند استفاده کنید.
  • آبیاری به طور منظم صورت پذیرد. آبیاری بیش از حد یا کم سبب زرد شدن برگ درختان خواهد شد.
  • کودهای حیوانی که همراه خود آفات و بیماری به درخت منتقل می کنند، مورد مصرف و استفاده قرار نگیرد.
  • از شخم زدن و همچنین بیل زدن پای درختان جلوگیری شود.
  • از کودهای مناسب برای تغذیه و جبران کمبود غذایی درختان مورد استفاده قرار گیرد.
  • درختان میوه به طور سنتی آبیاری نشوند. با اجتماع رطوبت در بخش طوقه و تنه‌ی درخت نفوذ آفات و بیماری به داخل ریشه آسان تر خواهد شد و در نهایت برگ ‌های درخت زرد و بعد از مدتی از بین خواهد رفت.

علت زرد شدن برگ درختان میوه امان دارد طبیعی یا اینکه به دلیل شرایط نامساعد باشد. درختان با تغییر رنگ برگ‌ های خود از سبز به زرد در واقع این را بازگو می کنند که دچار مشکل و آسیب شده‌اند. در این مطلب به علت های زرد شدن درختان میوه پرداخته ایم و شما را با آنها آشنا کردیم. پس هر وقت که با این واکنش روبه رو شدید با بر گرفتن راهکار مناسب، سعی کنید این مشکل را رفع کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 45 میانگین: 3.5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *