مطالب آموزشی

بهترین زمان برای شخم زدن باغچه و زمین چیست ؟

بهترین زمان برای شخم زدن باغچه و زمین چیست ؟
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 3.3]

یکی از امورهای مهم کشاورزی شخم زدن زمین است . شخم زدن باغ یا کشاورزی یکی از اتفاقات مهمی بود که در تاریخ کشاورزی و باغداری رخ داده . در گذشته برای شخم زدن زمین ها و باغ ها، گاو ها و اسب ها مورد استفاده قرار می گرفتند. ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی این کار را به وسیله ماشین آلات کشاورزی مثل تراکتور انجام می دهند که این کار نیز به کیفیت کار و هم سرعت بخشیدن به آن کمک خواهد کرد.

به وسیله تراکتور می توان خاک رویی را برداشت کنید و کلوخه های سفت را خرد و سپس این کار موجب نرم شدن خاک خواهد شد.  همچنین خاکی  همراه با مواد مغذی بسیار زیاد به شما تحویل می دهد. شخم زدن موجب خواهد شد که علف های هرز و علاوه بر این باقی مانده محصولات قبلی نیز از بین رفته و همچنین می تواند سبب دور شدن حشرات شود.

شخم زدن زمین ها در فصل پاییز و در فصل بهار صورت می پذیرد که با توجه به نوع زمین، خاک و همچنین محصول باید تصمیم بر این بگیرد که کدام فصل برای شخم زنی زمین یا باغ شما مناسب می باشد. البته به این نکته توجه داشته باشید که برای یک باغ یا مزرعه می توان هم در فصل پاییز و هم در فصل بهار شخم زنی صورت پذیرد. در این مطلب سعی داریم در مورد زمان مناسب شخم زدن را بررسی کنیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا با این مورد مهم آشنا شوید.

بهترین زمان برای شخم زدن زمین

شخم زدن پاییزی

برخی از باغبان ها باغ خود را نیز در پاییز و هم در اوایل بهار شخم خواهند زد. شخم زدن در پاییز می تواند برنامه ای برای آمادگی بیشتر زمین برای رشد محصولات باشد. ولی در برخی از مناطق سطح زمین در فصل پاییز خشک نمی باشد و بنابراین شخم زدن به خوبی پیش نمی رود.

شخم زدن در اواخر پاییز هم فکر مناسبی می باشد ولی هوا به شدت سرد است و همچنین زمین بیش از حد سفت خواهد شد و در نتیجه شخم زدن دشوارتر صورت می پذیرد. در صورتی که اصرار دارید که شخم زدن را در فصل پاییز انجام دهید، بهتر است که صبر داشته باشید تا هوا به خوبی گرم و رطوبت آن از بین رفته و حشرات نیز در سرمای هوا کشته شده باشند.

شخم زدن چند هفته بعد از برداشت زمین، می تواند آلودگی را وارد خاک کند و سبب این شود که علف های هرز تازه تر شروع به رشد و در زمین به جای بمانند.

اما شخم زدن بهار

شخم زدن در فصل بهار هم زمان بهتری می باشد چون زمین از سرمای زیاد رهایی یافته و نرم تر می باشد . ولی بهترین کار این است که این کار را یک بار در فصل پاییز و یک بار دیگر هم در فصل بهار زمین را شخم بزنید. برخی از باغبانان برای دور کردن حشرات یک ماه قبل از کاشت محصول، زمین را شخم خواهند زد.

بهترین زمان برای شخم زدن باغچه و زمین چیست ؟

برخی دیگر باغبان ها هم بر این باورند که دوبار شخم زدن در سال موجب کار کشیدن زیاد از خاک خواهد شد که برای سلامت آن خوب نیست. در صورتی که در مناطقی زندگی می کنید که بادهای شدیدی می وزد، بهتر است که ریسک نکنید و همچنین در فصل رشد گیاه، زمین را شخم زنی کنید.

بافت خاک باید برای شخم زدن چگونه باشد؟

در جواب این سوال باید گفت که خاک مرطوب را برای شخم زدن باید انتخاب کرد، نه خاک خیس را . خاک خیس با شخم زدن گل خواهد شد و فشرده می گردد . بهترین خاک برای شخم زدن، خاک نسبتا شل با وزن متعادل می باشد. بهتر است بدانید که خاک بیش از حد خشک هم نمی تواند مواد مغذی را بعد از شخم زدن به گیاه برساند، بنابراین مرطوب بودن معمولی خاک بهترین حالت برای شخم زدن است.

چگونگی شخم زدن زمین

  • در ابتدا زمان مناسب را مشخص کنید و هدف خود را از شخم زدن نیز معین نماید.
  • سپس یک جهت مناسب را برای شخم زدن انتخاب کنید و هرگز در وسط کار، آن را تغییر ندهید. البته رعایت این نکته با تراکتور کار آسانی می باشد.
  • حال باید عمق های مختلف را در خاک به وجود بیاورید و خاک را زیر و رو کنید . راحت ترین نوع شخم زدن این می باشد که خاک زیری را بالا بیاورید و آن را عوض نماید.
  • بعد از اتمام شدن کار شخم زدن، برای بی نیاز کردن خاک مقداری کود گیاهی به آن اضافه نماند.

انواع تراکتورهای مخصوص شخم زدن

باید بدانید برحسب شرایط ، نوع ماشین شخم تفاوت دارند.

مولدبورد

این تراکتورها در قسمت لبه بالای خود دارای انحنا می باشند و منافذ عمیقی را داخل خاک حفر خواهند کرد و موج سنگینی را به وجود می آورند.

دیسک

این تراکتورها آلودگی ها را به خوبی پاکسازی خواهند کرد و برای زمین های سفت و سخت پاسخگوی مناسبی می باشند.

معکوس

این نوع تراکتور شبیه مولدبورد می باشد ولی حداقل از دو تیغه استفاده خواهد کرد که سر پهن تری دارد . هر تیغه به تنهایی یک شیار و گودی روی زمین به وجود می آورد و به گونه ای نصب خواهد شد که فضای کافی را برای کاشت گیاه فراهم می کند .

زیرخاکی

این مدل از تراکتور خاک را می شکند و لایه هایی از مواد درمانی و شیمیایی را به خاک خواهد داد ولی  آن را برنمی گرداند.

چیزل

تراکتور چیزل نیز دارای سر منحنی می باشد که بدون برگرداندن خاک، آن را عمقی چاه خواهد کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 3.3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *