مطالب آموزشی

فواید هرس کردن گیاهان و درختان چیست ؟

فواید هرس کردن گیاهان و درختان چیست ؟
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

کشاورزان برای رشد بهتر گیاهان و درخت های خود لازم است فعالیت های زیادی انجام دهند و یکی از آنها هرس کردن گیاهان و درخت ها است که برای داشتن میوه ها و گیاهان سالم با رشد بهتر به آن نیاز دارند. هرس کردن یکی از فعالیت های کشاورزی است که باید به صورت اصولی و درست انجام شود در غیر این صورت به همان اندازه که می تواند مفید باشد می تواند برای گیاه یا درخت مورد نظر آسیب رسان باشد.

هرس کردن درختان و گیاهان به کمک دستگاه های زیادی انجام می شود و هر یک از کشاورزان با توجه به راحتی کار خود آنها را انتخاب می کنند و برای هرس کردن از آن استفاده می کنند. در این مطلب قصد داریم به بررسی و تحلیل فواید هرس کردن برای گیاهان و درختان بپردازیم.

از چه دستگاه هایی برای هرس کردن استفاده می شود ؟

یکی از سوالاتی که برای بیشتر افراد پیش می آید این است که باید از چه دستگاهی برای هرس کردن کمک بگیریم که هم هرس درختان و گیاهان خود را به نحوه احسنت انجام دهیم هم سرعت کار ما را افزایش دهد و به ما فشار زیادی وارد نکند ؟

که در جواب این سوال باید گفت در گذشته بیشتر کشاورزان از ابزارهای دستی مثل داس ها و اره های دستی برای هرس کردن استفاده می کردند و این کار بسیار سخت و دشوار است و اگر مزرعه یا باغ شما وسعت زیادی داشته باشد باید مدت های طولانی را با فشار جسمی زیاد مشغول به هرس کردن باشید.

اما امروزه دستگاه های برقی و بنزینی زیادی وجود دارد که این کار را برای شما بسیار آسان کرده است و برای هرس کردن درختان می توان از قیچی های هرس استفاده کنید و با توجه به قطر شاخه درختان خود باید مدل مخصوصی را انتخاب کنید که بهترین کارایی را برای شما داشته باشد. در صورتی که تمایل به خرید قیچی باغبانی برای هرس کردن دارید ی توانید روی این کلمه کلیک کنید با اینکه به صفحه آن مراجعه کنید. علاوه بر این محصول می توان از اره های برقی برای هرس درختانی با شاخه های بسیار ضخیم استفاده کرد.

علاوه بر درختان گیاهان و علف ها نیز به هرس کردن نیاز دارند که به کمک دستگاه های علف زن که در انواع مدل موجود هستند می توانید به مرتب شدن، هرس شدن، رشد بیشتر و بهتر، حذف علف های هرز و… کمک شایانی بکنید.

پس دانستیم که امروزه به ابزارهای دستی با فشار زیاد جسمی و زمان زیاد برای هرس کردن نیاز نداریم بلکه ابزارهای برقی و بنزینی زیادی وجود دارد که با کمترین فشار و در سریع ترین زمان ممکن هرس کردن گیاهان و درختان را برای شما انجام می دهد.

فواید هرس کردن گیاهان و درختان چیست ؟

فواید هرس کردن گیاهان و درختان چیست ؟

کمک به سلامت گیاه به کمک هرس کردن

یکی از دلایل هرس کردن گیاهان و درختان حفظ سلامتی آنها در برابر آفت ها و عوامل آسیب رسان است که ممکن است شاخه ای از آنها دچار آسیب یا آلودگی شده باشد و با هرس کردن این نوع شاخه ها می توانید به سلامتی گیاه کمک کنید و مانع از آلوده شدن سایر بخش های گیاه شوید.

گیاهان در معرض آلودگی ها و آسیب های زیادی قرار دارد ممکن است شاخه هایی از آنها به این آلودگی ها دچار شود که با استفاده از هرس کردن آن ها می توانید از گسترش این آلودگی و از بین رفتن کل گیاه جلوگیری کنید.

هرس کردن به ایمن شدن گیاهان و درختان کمک می کند

گاهی اوقات درختان موجود در پارک ها یا در پیاده روها بسیار بزرگ شدن شاخه هایشان می توانند برای عابرهای پیاده خطرناک باشد و راه را برای آنها مسدود کند و باعث ایجاد مزاحمت شود که با هرس کردن آنها می توانید حجم آنها را کمتر کنید و مانع از ایجاد خطر برای ماشین ها و عابرهای پیاده می شوید.

درخت های بسیار بزرگ با بیشتر شدن شاخه های آنها و سنگین شدنشان ممکن است شاخه های آنها بشکند و روی افراد و ماشین های نزدیکی آنها بیافتد که با استفاده از هرس کردن می توانید شاخه های اضافی را حذف کنید و مانع از ایجاد مشکل توسط آنها شوید.

باعث رشد بهتر و بیشتر گیاهان و درختان می شود

همه ما زمانی که واژه هرس کردن را می شنویم به یاد رشد بیشتر و بهتر درختان می افتیم و این امر درستی است و اگر به صورت اصولی و درست انجام شود می تواند رشد گیاهان و درختان را تحریک کند و باعث شود بهتر و بیشتر رشد کند.

خیلی از کشاورزان برای درختان تازه کشت شده بیشتر از درخت های دیگر از هرس کردن اصولی استفاده می کنند تا درخت آنها بهتر و بیشتر رشد کند.

شکل و فرم دادن به گیاهان و درختان

یکی دیگر از مزیت های هرس کردن دادن یک شکل مرتب و زیبا به درختان و گیاهان است که برای گیاهان، چمن ها، علف ها، بوته ها و… به کمک قیچی های باغبانی و یا علف زن ها می توانید با هرس کردن هم به رشد بهتر آنها کمک کنید و هم به آنها شکلی مرتب و دلخواه بدهید.

همانطور که مشاهده می کنید بیشتر بوته ها و درختان موجود در فضای سبز ها دارای شکلی مخصوص و زیبا هستند که این کار توسط هرس کردن انجام می شود و برای درختان توسط اره برقی و قیچی های باغبانی انجام می شود و می توانید به آن شکلی مرتب و زیبا بدهید در غیر این صورت به صورت نا منظم رشد می کند و ظاهری زیبا نخواهد داشت.

پس همانطور که می دانید هرس کردن یکی از عملیات های بسیار مهم و کاربردی در کشاورزی است و لازم است به صورت کاملا اصولی و به کمک یک دستگاه با کیفیت و مناسب انجام شود تا از فواید ذکر شده در بالا بهره مند شوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *