مطالب آموزشی

تفاوت دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی چیست ؟

تفاوت دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی چیست ؟
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دریل ها جزء لوازم فنی می باشند که بر اساس نوع کاربرد در مدل های مختلفی در بازار وجود دارند. به همین دلیل اغلب افراد در هنگام خرید این لوازم فنی دچار سردگمی می شوند. اما علاوه بر دریل، امروزه ابزار دیگری به اسم پیچ گوشتی وجود دارد که دارای کاربر دهای اختصاصی می باشد . برای اینکه بدانیم بین این دو ابزار چه تفاوتی وجود دارد در ابتدا باید هر کدام از آنها با انواعشان بشانسیم سپس به تفاوتی بین این دو ابزار بپردازیم . پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا با تفاوت دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی پرکاربرد آشنا شوید.

آشنایی با دریل شارژی و انواع آن

در واقع دریل شارژی همانند دریل برقی می باشد با این تفاوت که به جای سیم از باتری در آن استفاده شده است . البته تفاوت های دیگری هم با هم دارند ولی یکی از بارزترین تفاوت ها آنها همین است . این دستگاه برای سوراخ کاری و باز و بسته کردن پیچ ها مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین این دستگاه بر اساس نوع موتور به ۲ دسته براش و براشلس تقسیم بندی خواهد شد. در دریل شارژی براشلس به جای ذغال از آهن ربا استفاده شده و مزایایی مخصوص به خود را دارد.

آشنایی با پیچ گوشتی شارژی

پیچ گوشتی شارژی یکی لوازم فنی است که برای باز و بسته کردن پیچ ها و سفت کردن آنها مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار تفاوت های با دریل شارژی دارد که در ادامه با این موارد خواهیم پرداخت .

تفاوت دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی چیست ؟

تفاوت دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی

تفاوت در کارایی

بارزترین تفاوت دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی کارایی آن ها می باشد. همانطور که از نام این دو ابزار پیدا است دریل نسبت به پیچ گوشتی دارای قدرت بیشتری می باشد و می تواند کارهای سوراخکاری روی متریال های مختلف را انجام دهد. از طرفی پیچ گوشتی شارژی برای باز و بسته کردن پیچ ها مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت در ساختار

یکی از تفاوت هایی اصلی بین این دو دستگاه که این که در ساختار آنها وجود دارد، نوع گیربکس می باشد. بیشتر گیربکس پیچ گوشتی شارژی ها تک سرعته می باشد و از ترکمتر برخوردار هستند تا کاربر گشتاور دستگاه را متناسب با نوع پیچ تنظیم کند. از طرفی گیربکس دریل شارژی ها دو سرعته می باشد و می توان دستگاه را در یکی از حالت های قدرتی یا اینکه سرعتی گذاشت و سپس توسط حلقه تنظیم گشتاور، مقدار گشتاور را تنظیم نمود.

تفاوت در توان

در صورتی که بخواهیم کاملا دقیق توان این دو ابزار را با همدیگر مقایسه نمایم، کار اشتباهی است چون این دو ابزار دارای توان های متنوعی هستند. ولی در کل هنگامی که شما می خواهید یک پیچ معمولی را باز و بسته نماید نسبت به وقتی که قصد دارید یک دیوار را سوراخ نماید، قطعا به نیرو و همچنین توان کمتری نیاز خواهید داشت. پس توان و قدرت ابزار یکی از تفاوت های دریل و دریل پیچ گوشتی می باشد.

قیمت

یکی دبگر از تفاوت های دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی، قیمت این دو ابزار است . قیاس قیمت این دو دستگاهکار صحیحی نمی باشد، چون این دو ابزار دارای تنوع بسیاری در طرح، مارک و همچنین توان هستند. علاوه بر این امکان دارد قابلیت های مخصوصی مثل قابلیت چکشی بر روی هر کدام وجود داشته باشد که بر روی قیمت دستگاه تاثیر خواهد گذاشت.

کاربرد

این دو ابزار بر اساس توان و همچنین ساختار خود دارای کاربرد های متنوعی هستند و می توان از آنها در کابینت سازی، ساختمان سازی، مبل سازی وغیره استفاده نمود. در کل هر وقت که قصد باز و بسته کردن پیچ را داشتید از پیچ گوشتی شارژی استفاده کنید و هنگامی که قصد سوارخکاری داشتید از دریل شارژی استفاده کنید.

آیا می توان به جای پیچ گوشتی شارژی از دریل استفاده نمود ؟

در جواب این سوال باید گفت که به نوع کار و دستگاه بستگی دارد. به فرض مثال امروزه در بازار دریل هایی وجود دارند که به آن ها دریل پیچ گوشتی گفته می شود که به وسیله آن می توان علاوه بر سوراخکاری، باز و بستن کردن پیچ ها نیز انجام داد. در نتیجه به جای پیچ گوشتی هم از آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. البته این مورد را هم اضافه کنیم که به دریل های شارژی هم می توان سری پیچ گوشتی را نصب نمود و از آن برای باز و بسته کردن پیچ ها استفاده کرد .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *