مطالب آموزشی

مزایا و معایب اره موتوری

مزایا و معایب اره موتوری
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 12 میانگین: 3.7]

امروزه اره برقی و اره موتوری را برای باغبانی و برش چوب به کار می برند. اگر از افرادی هستید که به باغبانی و برش چوب درگیر هستید، حتما با این ابزار و کاربرد های آن آشنا می باشید. شاید شما هم این کار را انجام داده باشید. در ادامه این مقاله قصد داریم مزایا و معایب اره موتوری را به شما معرفی کنیم.

اره موتوری ابزار بسیار مفیدی است که به صورت گسترده در باغبانی و صنایع مختلف دیگری مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این ابزار پر کاربرد می توان با بهره گیری از کارایی دستگاه مورد نظر، هرگونه تنه محکم درختان را به راحتی از بین برد.

با توجه به اینکه قطر درختان در مقایسه با یکدیگر متفاوت است. از این رو اره برقی متناسب با نیاز شما در انواع مدل های مختلف ساخته می شوند تا قادر باشید به راحتی از این اره موتوری بهره بگیرید تا نیازهایتان را با آن برآورده کنید.

در حالی که امروزه برند های مختلفی در زمینه تولید این ابزار کارآمد کار می کنند. به طوری که در کشورهای گوناگون هر یک از شرکت های تولید کننده اره برقی می توانند با تولید اره موتوری به مارک خود محصولات را تولید کرده و به بازار عرضه نمایند تا خیلی از باغداران و افراد دیگر بتوانند استفاده خوبی داشته و از اره موتوری طراحی شده استفاده نمایند.

اره موتوری چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه اره زنجیری یا اره موتوری نوعی دیگر از دستگاه های تبدیل چوب و الوار چوبی، می باشند. این دستگاه قابل حمل و سبک است و به صورت دستی قابل استفاده می باشد. اره این دستگاه به صورت یک تیغه زنجیری است که توسط نیروی حرکتی موتور به دور محوری می چرخد و با گذاشتن آن بر روی انواع مختلف چوب، آن را می برد. از این دستگاه در کارگاه  برای قطع درختان و سپس تبدیل کردن آن ها به الوار استفاده می شود.

اره زنجیری ها در اندازه های مختلفی وجود دارند، هر کدام برای کاربرد خاصی طراحی شده اند. اره زنجیری از ۱۵ سانتی تا ۱۵۰ سانتی متری ( طول اره آن ) در دسترس می باشد. این ابزار کارآمد در ابعاد کوچکی برای اندازه گیری چوب یا در مصارف خانگی برای برش چوب های خشک یا همان هیزم و یا هرس درخت ها و در ابعاد بزرگ برای قطع درختان و تبدیل آنها به قطعات کوچک به کار برده می شود.

مزایا و معایب اره موتوری

مزیت اصلی اره موتوری ها سرعت بالای آن ها می باشد. قطع الوار و درختان با اره دستی کار دشواری محسوب می شود که به آسانی می توانید با این ابزار کارآمد آن را انجام دهید. با حساب سریع، می توانید مشاهده کنید که چگونه برش اره موتوری ۵ تا ۱۰ برابر سریعتر صورت می گیرد. تصور  می کنید چند عدد تخته چوب از تنه یک درخت به دست می آید ؟ ممکن است 10 یا 20؟

حالا این را مد نظر داشته باشید که دیدن تخته چوبی از یک تنه ی درخت با اره دستی چقدر می تواند دشوار باشد. اکنون اگر انرژی شما ثابت باشد و تیغه شما خراب نشود، قطع کل درخت کم کمش ۱۰ برابر بیشتر به طول می انجامد. با استفاده از این حساب، استفاده از اره موتوری یا اره برقی ۱۰ برابر در وقت و انرژی شما صرفه جویی می کند.

یک فرض پیچیده تر را هم در نظر بگیریم. فرض کنید شما یک درخت به قطر ۳۰ سانت (۱ فوت) و یک اره برقی  در دست دارید که با هر تماس زنجیر با چوب، برشی  ۰.۵ mm ایجاد می کند. این به این معنی است که زنجیر باید ششصد بار از درون چوب عبور کند.

مزایا و معایب اره موتوری

حالا اگر از اره موتوری پر قدرت تر با سرعت ۲۸۰۰ دور در دقیقه (برای ساده کردن  ۳۰۰۰ دور در min) استفاده نماییم. از نظر تئوری، فقط در کمتر از ۲۰ ثانیه، این ۶۰۰ بار از درون چوب عبور می کند و درخت به طور کامل قطع می شود. البته این محاسبات سر انگشتی است و ممکن است کمی بیشتر از یک دقیقه به طول بیانجامد. حالا اگر از اره دستی استفاده نمایید چه اندازه طول می کشد؟ تصور کنید  اره برقی تان به همان میزان دندان اره موتوری داشته باشد و طول آن یکسان باشد. مانند مثال قبلی، شما حداقل باید ۶۰۰ بار چوب را با یک فشار ثابت ببرید که این امکان ندارد. حالا اگر با سرعت ثابت کارتان را پیش ببرید  و هر برش ۱ ثانیه طول بکشد، سرانجام در 10 دقیقه تمام می شوید. اما هربار که در عمل اره متوقف می شوید حوصله شما سر می رود و وقت بیشتری را برای برش نیاز دارید. هر دو مقایسه بر اساس حدس و حساب سر انگشتی انجام شده اند. ولی در هر صورت، استفاده از اره موتوری سرعت کارتان را 10 برابر بیشتر می کند.

معایب اره موتوری

دو مورد از اشکالات اره موتوری ایمنی و نگهداری دستگاه در دستان می باشد. اگرچه یک بزرگسال تقریبا قوی پس از آموزش کافی قادر است از اره موتوری استفاده نمایید ، اما به طور کلی بسیار پر خطر می باشد. از پر خطر ترین  معایب  اره موتوری لگد زدن به دستگاه در حالتی است که دستگاه  در جایی است که زنجیر آن بر روی چیزی گیر کرده و به طور همزمان موتور هم در حال کار و چرخش می باشد. پس اره موتوری در این حالت لگد می زند و به سمت اپراتور پرتاب می شود. بنابراین می توان به این نتیجه رسید که هنگام کار با اره موتوری همیشه یک خطر آماده  وجود دارد.

مشکل بزرگ دیگر این دستگاه میزان نگهداری دستگاه است. اره دستی به راحتی قابل استفاده می باشد و نیازی به نگهداری خاصی ندارد. به گونه ای که با هر بار بریدن خاک اره، از شیار برش روی زمین می ریزد. اما در اره موتوری، خاک اره خیلی ریز است و می توان آن را درون دستگاه گرفت و با نوعی روغن روان کننده خاک اره مخلوط نمود و یک لایه لجن را تشکیل داد.

این امر باعث می شود دستگاه مرتبا تمیز باشد. در این راستا، با مراجعه کردن به فهرست کمک کننده دستگاه، لیست تمام مواردی را که باید قبل از راه اندازی دستگاه به صورت هر مدت که قصد کار با دستگاه را دارید، بررسی شوند، بررسی نمایید. درست است که استفاده از اره موتوری برای برش درختان و چوب باعث صرفه جویی در وقت  شما می شود ، اما از سوی دیگر ، زمان نظافت و نگهداری از دستگاه نیز باید مد نظر باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 12 میانگین: 3.7]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *