مطالب آموزشی

بهترین ابزار هرس

بهترین ابزار هرس
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 38 میانگین: 3.3]

همانطور که می دانید هرس درختان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. چرا که هرس کردن برای تقویت رشد درختان و گیاهان مفید می باشد و برای انجام درست آن نیاز به دانش و مهارت و به ویژه ابزار کار است. اگر در منزل خودتان درخت یا درختچه یا باغ و چمن دارید برایتان پیش آمده که به فکر هرس آن ها بیافتید تا بهترین بازدهی محصول را دریافت کنید. ما در ادامه این مقاله سعی بر این داریم انواع ابزارهایی که می تواند شما را یاری کنند را معرفی و در چگونگی خرید یک ابزار خوب برای هرس کردن، همراهی کنیم.

قبل از خرید ابزار هرس باید مشخص کنید مساحت کار شما چقدر می باشد. این موضوع تاثیر زیادی روی نوع ابزار شما دارد. کلیه ابزارهای دستی صرفا برای کاربری خانگی کاربرد دارند و برای مساحت های بزرگ ابزارهای تخصصی تر و مناسب تری نیاز است.

اهمیت هرس درختان

خیلی از درختان از جمله درخت سیب، هلو و زرد آلو، مرکبات، دم موشی، پنج انگشت، گیلاس، درختچه توری و درخت پر و ادریسی نیاز به هرس زمستانه دارند.

درختان نام برده در مناطقی با آب و هوای نسبتا معتدل در فصل زمستان به خواب زمستانه می‌روند. در این حالت درخت رشد و فعالیت آن متوقف شده و برای هوای سرد زمستان آماده می‌شود.

لذا از اواخر زمستان تا اوایل بهار بهترین زمان برای هرس کردن درختان و بوته ها می باشد. این کار باعث می شود تا زمانی که درخت در اوایل فصل بهار با آب و هوای نسبتا گرمی مواجه می شود بتواند با توان بیشتری رشد خود را شروع کند و آن را صرف تولید شاخه های جدید کند.

در پروسه هرس شاخه های بیمار و مرده و آنهایی که در اثر برف و  زمستان آسیب دیده‌اند قطع می شوند. همچنین شاخه‌های بالای تاج درختان نیز برای عبور بهتر نور و هوا به داخل شاخه های بزرگتر و پایینی کوتاه می‌شوند. امکان دارد برخی از شاخه ها نیز با وجود سالم بودن برای شکل دهی بهتر تنه  بریده شوند.

قیچی شارژی استاتال | STATAL قطر برش 3.5 سانت

قیچی شارژی استاتال | STATAL قطر برش 3.5 سانت

زمان مناسب برای هرس درختان در بهار

برخی از باغداران دوست دارند بعد از باز شدن جوانه‌های درخت و پیدا شدن شکوفه‌ها و برگ‌ها، در بهار درخت را هرس کنند. مزیت هرس در این وقت از سال در این است که شما می‌توانید شاخه‌هایی را که در زمستان دوام نیاورده اند پیدا و حذف کنید. این کار مخصوصاً در مورد کسانی که درختان میوه ی حساسی مانند زردآلو یا هلو می‌کارند بسیار صدق می‌کند.

هرس کردن در بهار، به‌ اندازه هرس کردن در انتهای زمستان، درختان را به رشد وا نمی دارد. این به این دلیل است که درخت پیش تر مقداری از انرژی نگه داشته خود را برای تولید برگ و شکوفه دادن، قبل از هرس استفاده نموده. اگر می خواهید درخت جمع و جور و خوش استایلی داشته باشید، هرس در بهار را مدنظر داشته باشید .

آشنایی با ابزار هرس درختان


ابزارهای باغبانی که برای هرس کردن درخت و درختچه ها از آن استفاده می شود در دو نوع موتوری و دستی تقسیم بندی می شود. ابزار های دستی  مورد نیاز برای هرس درختان و گیاهان عبارتند از: قیچی باغبانی، چاقوی باغبانی، قیچی هرس، اره‌ باغبانی و قیچی شمشاد‌زن هستند.

قیچی هرس

قیچی هرس همانگونه که از نامش پیداست برای قطع و هرس شاخه های درختان و درختچه هایی که امکان قطع کردن آن ها با قیچی معمولی باغبانی وجود ندارد استفاده می شود. دسته بلند این قیچی به دو دلیل می باشد:

1. امکان هرس کردن شاخه هایی که دسترسی به آنها مشکل می باشد.

2. افزایش مقدار برش در لبه های برنده ی آن

قیچی باغبانی

قیچی باغبانی یکی از ابزارهای پر استفاده و شناخته شده در زمینه کارها ی باغداری و کشاورزی می باشد. این ابزار کاربردهای شگفت انگیز و گسترده ای در زمینه ی باغبانی شامل قطع ساقه های گیاه و میوه، هرس درختان و گلها دارد. این ابزار از دو دسته، تیغه های برشی تیز و  فنر شکل گرفته است. فنر باعث بازگشت اهرم ها به حالت باز می شود و یکی از نکات کلیدی در مورد نرمی کار با این قیچی می باشد. سفت بودن بیش از اندازه ی این فنر باعث سختی کار با آن می شود. همچنین ضامنی که روی اینگونه قیچی ها طراحی شده است، وظیفه آن ها بسته نگه داشتن قیچی در هنگام عدم کار با آن ها است. داگر قصد خرید قیچی باغبانی دارید می توانید روی این کلمه کلیک کنید یا اینکه به صفحه آن مراجعه کنید.

چاقوی باغبانی

چاقوی باغبانی از مهمترین ابزارها در زمینه ی باغبانی می باشد. این چاقو کاربرد های زیادی دارد، از جمله کاربردهای آن می توان به بریدن شاخه های نسبتا باریک، علف هرز و نوع تخصصی آن ها که به عنوان چاقوی پیوند نیز شناخته می شوند برای پیوند زدن از آن ها استفاده می کنند.

قیچی شمشاد زن و شاخه زن

قیچی در انواع شکل مختلف برای کوتاه کردن چمن و به خصوص همانطور که از نامش آشکار است برای کوتاه کردن شمشاد است. این قیچی ها در دو فرم دو لبه و سه لبه در بازار می تواند آن ها را تهیه کنید.

به دلیل دسته های بلندی که دارد نیاز به قدرت چندانی ندارد. هر چقدر دسته ها بلندتر ساخته شده باشند نیاز به فشار کمتری خواهند داشت. لبه های برش بلند و نیز صرفا برای نفوذ به لایه های متراکم شمشاد ها و افزایش مقدار برش طراحی شده است.

اره‌ باغبانی

اره باغبانی ابزاری است که برای قطع کردن شاخه های ضخیم که قطر آنها بیشتر از دو لبه قیچی است کاربردی می باشد. البته شما برای بریدن و نصف کردن شاخه های خشک و خیلی کارهای دیگر به اره نیاز پیدا می کنید.

اره موتوری کوچک

درخت هایی که دارای چوب های نسبتا سخت می باشند ممکن است حتی برش شاخه های کوچک آنها نیز طاقت فرسا باشد. برای راحتی کار خودتان شما می توانید از اره موتوری کوچک استفاده نمایید. این ابزار بدون خستگی دستان تان در کوتاه ترین زمان برش های طاقت فرسا را امکان‌پذیر می کند.

نکات مهم در زمان خرید هر نوع وسیله ای برای هرس

  1. مقدار کارایی دستگاه مورد نظر
  2. میزان مساحت سطح
  3. آسان بودن تعمیرات و تامین قطعات یدکی دستگاه مربوطه
  4. قیمت آن
  5. میزان صدای دستگاه

سخن آخر

هرس کردن برای درختان امری ضروریی تلقی می شود چرا که باعث جمع و جور شدن درخت و شکل دادن به آن می شود هچنین باعث می شود بهترین بازدهی را داشته باشد ولی برای این کار لازمه ادوات خوبی برای هرس کردن هستید که در این مقاله برای شما معرفی شد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 38 میانگین: 3.3]
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *