مطالب آموزشی

کودپاش چیست؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

از گذشته تا کنون همه کشاورزان در تلاش بوده اند تا در کشاورزی به بازده بالا و افزایش محصولات خود دست پیدا کنند، اما این کار وابسته به مواد مغذی مورد نیاز محصول به صورت کاملا یکنواخت، به مقدار لزوم و در زمان درست تامین شود.کودپاشی در قدیم الیام با استفاده از دست یا وسایلی انجام میشد که در اگر می خواستید موارد بهداشتی را رعایت کنید باز هم برای سلامتی مضر بوده و عواقبی همچون سرطان را به همراه داشتند.

کودپاش چیست؟

 امروزه با پیشرفت تکنولوژی و صنعت  در زمینه کشاورزی کودپاش ها کار را آسان کرده اند . کودپاش ها یکی از وسایل کشاورزی  کوددهی به مزارع از طریق پاشش کود می باشند.این دستگاه ها را برای زمین های کشاورزی ، باغ ها  و چمن زار ها به کار می بردند.

به طور کلی کودپاش هایی مناسب با هرنوع کارکرد موجود میباشند. انواع کودپاش عبارتند از:

کودپاش های شارژی

کودپاش های دستی

کودپاش های چرخدار و پشت تراکتوری

کودپاش های دستی و شارژی

همانطور که آگاه هستید میدانید که در مزارع کوچک کشت سبزیجات وصیفی جات حرکت و کشت با تراکتور امکان پذیر نیست و یا خرید ادوات بزرگ از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست، کود پاش های شارژی یا دستی در اینجا است که کاربرد دارند. این دستگاه قابلیت استفاده هم به صورت پشتی و هم به صورت جلویی را دارد. از خوبی های این دستگاه ها عدم آسیب رسانی به محصولات کشاورزی، وزن سبک و کاربرد راحن آنان میباشد. کودپاش های شارژی در دو نوع کودپاش شارژی ساده و کودپاش شارژی خرطومی در بازار وجود دارد که شیوه عمل آنان مشابه بوده و تفاوت عمده آنها در جای قرار گیری صفحه انتشار دهنده کود است. این صفحه در کودپاش شارژی ساده به صورت کاملا اولیه در  زیر دستگاه جا خوش کرده است با این حال در کودپاش شارژی خرطومی، افراد با دست گرفتن بخش متحرک دستگاه که لوله ی خرطومی اش به مخزن متصل میباشد صفحه پاشش کود و بذر را به کنترل خود در می آورد.

کودپاش های چرخدار و پشت تراکتوری

برای زمین های وسیع تر و با متراژ بالاتر کودپاش های پشت تراکتوری به کار می رود. کودپاش های پشت تراکتوری در سریع ترین زمان و با کمترین رفت و آمد در زمین کشاورزی،باغ یا مزرعه عمل پاشش کود را به انجام می رساند. این نوع کودپاش دارای انواع گوناگونی است که در ادامه به شما معرفی خواهد شد.

  • کودپاش شیمیایی
  • کودپاش دامی

کودپاش شیمیایی

کودپاش شیمیایی در دونوع  کود شیمیایی جامد (پودری یا گرانول) و البته کود شیمیایی مایع یا همان آمونیاکموجود می باشد.این کودپاش ها، کود پاش سانتریفیوژی  نیز نامیده می شوند. چرخش دیسک های این کودپاش موجب پخش کود به صورت برابر در زمین خواهد شد.

مدلی دیگر ازین کود پاش ها، کود پاش آمونیاک است. آمونیاک که نوعی گاز خطرناک است، به صورت تحت فشار به حالت مایع وارد مخزن کودپاش می شود و آن را به زیر خاک تزریق می کنند. در مرحله بعد  از آن روی آمونیاک تزریق شده به خاک  را با خاک می پوشانند تا در خاک محبوس شود و به هیچ وجه از آن خارج نشود.

کود پاش دامی

کود پاش های دامی به صورت دو دسته کودپاش های دامی جامد و کود پاش های دامی مایع  قابل تقسیم هستند. کود پاش های دامی جامد  در ابتدا کود را خرد میکنند و سپس در مزرعه  آن  را به مرحله پخش می رسانند . این نوع از کودپاش ها برای پخش انواع کود حیوانی و مرغی و… قابل استفاده است. در مخزن واگنی شکل که این کود پاش های دامی جامد دارند ، یک یا دو تسمه  به نام تسمه نقاله ای به کار رفته که با حرکت دورانی شکل خود کود را به انتهای مخزن منتقل میکند تا به مرحله ی تخلیه برسد. حالا در این مرحله کود توسط بخش پخش کن و خرد کن موجود در انتهای مخزن به حالت پودر شده در می آید و در سطح خاک به صورت یکنواخت و ریز به مرحله پخش می رسد. توان مورد نیاز تسمه نقاله  برای حرکت و ادامه کار ، یا میتوان از چرخ های دستگاه به وسیله چرخ دنده های موجود در آن و یا زنجیرهای آن که انتقال دهنده نیروی مکانیکی هستند، تامین شود.

کود پاش های دامی مایع به گونه ای عمل میکنند که کود مایع دامی حاصل از فضولات دام ها را از مخزن گالوانیزه یا پلی اتیلن آن به وسیله شیرهای تخلیه که در زیر آن  طراحی شده اند به سطح خاک می پاشند  و مرحله کد دهی به خاک این گونه انجام می شود. این نوع از  کودپاش ها به صورت انواع تراکتور سوار و کششی ساخته شده اند.

توان مورد نیاز حرکت تسمه نقاله  از بخش تواندهی تراکتور، که آن را محور توان دهی گرد می نامند تامین می شود یا همچنین می توان به واسطه  زنجیر های و چرخ دنده هایی که منتقل کننده  نیروی مکانیکی چرخش چرخ به تسمه نقاله هستند، انجام شود.

طرز کار با دستگاه کودپاش و بذر پاش چگونه است؟

اپراتورپس از انجام تنظیمات مورد نیاز، جایی که در زیر دستگاه تعبیه شده را پر از کود و بذر نماید تا بلکه ریزش بذر یا کود ما باید توسط پاشنده‌ها انجام پذیر باشد.

این محفظه دارای سوراخ هایی است که باعث می­شود پاشش بذر یا کود به صورت یکسان در خاک مزرعه انجام بشود. به دنبال این تراکم کشت به صورت یکنواخت شکل می پذیرد و بصورت حتمی جوانه های گیاه مورد نظرتان در فاصل یکنواخت رشد میکند و به بهترین کیفیت مطلوب دست پیدا می کنید.

کالیبراسیون دستگاه های کودپاش

کودپاش ها گریز از مرکزوسیله ای بسیار پر کار و باصرفه برای پخش کردن انواع بذر چمن ، غلات ،علوفه و همچنین کودهای شیمیایی است.عرض مفید پاشش بذر و کود در این گونه دستگاه ها می تواند بسته به نوع بذر یا کود 5 تا خیلی بیشتر از 20 متر باشد.  کالیبراسیون مناسب دستگاه، شما را به بهینه ترین میزان مصرف می رساند. بدین ترتیب باید با توجه به مساحت زمین تان، مقدار نیازمند بودن محصول به کود، خاک برای کشت و البته مقدار توانایی پاشش آن، تنظیم شود تا کوددهی زمین به مقدار مناسب شکل بگیرد.

نتیجه

امروزه با پیشرفت علم دیگر نیازی به پاشش کود با دست ندارید و کودپاش ها به بهترین شیوه ممکن و با کمترین زمان و بیشترین دقت عمل بذر پاشی و کود پاشی را برای شما به انجام می رساند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *