مطالب آموزشی

در مورد هرس درخت انگور بیشتر بدانید

در مورد هرس درخت انگور بیشتر بدانید
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 157 میانگین: 3.2]

هرس درخت انگور (مو) از واجبات باغداری درخت انگور می باشد. چرا که انگور از آن درختان میوه که نسبت به هرس واکنش پذیر هستند، به شمار می رود. هرس درخت انگور در زمستان صورت می گیرد. باغداران هرس درخت انگور را با قیچی هرس می شناسند. با ما در ادامه مقاله همراه باشید  تا مفصل برای شما باغداران حرفه ای در مورد هرس درخت انگور  صحبت شود .

هرس چیست؟

هرس به معنی بریدن و یا قطع کردن بخش هایی از اندام گیاه بر اساس هدف مشخص شده ای است که با این کار در رشد، قدرت رویش آن و زایش درختان دخالت می کند. که در نتیجه گیاه به نحو صحیح و دلخواه پرورش و مقدار محصول افزایش می یابد .

اهمیت هرس کردن چیست؟

افزایش کیفیت محصول

افزایش عمر درخت یا بوته

افزایش میزان میوه

ایجاد فرم و اسکلت عالی تر

جوان تر کردن درختان مسن

جلوگیری از ریزش میوه

هرس میوه انگور چگونه صورت می گیرد؟

بوته مو یکی از واکنش پذیر ترین درختان میوه نسبت به هرس می باشد که به دلیل رشد بیش از حد سالانه باید هر ساله هرس شود و در موقع هرس بیش از ۸۰ درصد شاخه های آن باید حذف شود. به همین دلیل قیچی باغبانی کلید برداشت انگور است. این یعنی هرس مو از همه عملیات باغی حائز اهمیت تر است.

منظور از هرس کردن انگور، کم کردن تعدادی از شاخه های اضافی و البته غیر بارور آن و کوتاه کردن بقیه آنها می باشد، بطوری که تعادل بین ریشه و اندام های بالایی برقرار باشد، تا در ادامه آن بتوان محصول کافی با کیفیت بالا بدست آورد و البته زمینه رشد بوته را که تامین کننده ی محصول سال آینده است، فراهم ساخت.

قیچی هرس باهکو ماهی نشان | BAHCO مدل PXR - M3

 

برای هرس گیاه، به طور کلی می بایست ۲ مطلب را مد نظر داشت. 1 شکل دار کردن درخت و 2 کنترل باردهی، بطوری که میوه در تمام قسمت های آن پخش شود. البته، در درختان دیگر میوه این دو کار مهم به طور همزمان انجام می شود، اما در درخت انگور کاملا جدا از یکدیگر انجام می شود. زیرا سیستم های مختلفی برای پرورش مو وجود دارد که برای هر سیستم می بایستی هرس ویژه ای را انجام داد.

قسمت های مختلف بوته انگور که باید برای تربیت و هرس میوه دهی مورد توجه قرار گیرند، شامل موارد زیر می شوند.

 1. شاخه های اصلی
 2. تنه
 3. شاخه های قدیمی
 4. شاخک ها
 5. شاخه های جانبی و پراکنده
 6. شاخه های رسیده
 7. شاخه های میوه دهنده
 8. گره ها
 9. جوانه ها
 10. پاجوشها

فصل هرس

عملیات هرس درخت انگور، معمولا در ۲ فصل از سال انجام می شود .

هرس زمستانه

همان هرس بهره برداری می باشد که در دوره ی استراحت گیاه و در زمستان انجام می شود.

هرس تابستانه

به آن هرس مکمل یا هرس زمستانه گفته می شود و هنگام فعالیت درخت انگور یعنی در فصل تابستان انجام می شود .

هرس خشک زمستانه

یعنی حذف شاخه های خشکیده ی ضعیف و بیمار همان سال و باقی گذاشتن شاخه های مناسب دیگر با تعداد معینی جوانه بر روی آنان، طوری که این جوانه ها بتوانند در سال بعد، میوه دهی بوته را انجام دهند.

هرس تابستانه را می توان کامل کننده ی هرس خشک دانست، زیرا این عمل باعث توزیع به اندازه و منظم مواد غذایی در اندام های بوته می شود. این هرس، وقتی بر روی بوته مو انجام پذیر است که جوانه ها از قبل شروع به رشد کرده باشند!

قسمت های مختلفی که هرس سبز آ ن انجام می شود

 1. جوانه ها
 2. شاخه
 3. برگ و خوشه

انواع هرس خشک در بوته انگور

 • هرس باردهی
 • هرس فرم دهی

هرس فرم دهی در درخت انگور

از سال اولی که کاشت نهال در باغ شروع می شود تا سال شروع بار دهی، نهال های کاشته شده با توحه به شرایط آب و هوایی، جنس خاک و نوع سیستم که خود شامل سیستم ایستاده روسیمی، سیستم خزنده و سیستم پاچراغی می باشند، هرس فرم می شوند تا شکل بگیرند. با انجام این هرس اسکلت مو یعنی تنه، بازوها و شاخه های بارور در طول سه سال پرورش، در محل مناسب خود تعیین می یابند. قبل از شروع باردهی بوته انگور، بخش های بوته مو باید در طول سه سال فرم دهی کاملا شکل گرفته باشند.

هرس باردهی در درخت انگور

از سال چهارم  به بعد پس از شکل گرفتن اسکلت و اندام بوته با هرس های فرم دهی در سال های قبل بار دهی مو شروع و هر سال هرس باردهی در تابستان انجام می شود. این هرس را پس از زرد شدن برگ ها در پاییز تا قبل از باز شدن جوانه ها در  فصل بهار می توان انجام داد.

در مناطق که  دمای هوا پایین تر است، بهتر است پس از سپری شدن زمستان و در بهار انجام گیرد. چرا که در هنگام هرس، کشاورز باید به 2 هدف اصلی دقت داشته باشد.

 1. تامین شاخه ها ی چوب و جوانه های ذخیره برای سال آینده
 2. برداشت بیشترین محصول در آن سال

تا به اینجای کار متوجه شدیم که هرس کردن نیاز ضروری بوته های مو می باشد و ابزار هرس کردن هم همان قیچی هرس می باشد. در ادامه میخواهیم دو تا از بهترین قیچی های هرس موجود در فروشگاه پی فارم را به شما معرفی کنیم.

قیچی هرس باهکو ماهی نشان

قیچی هرس باهکو یکی از بهترین قیچی های موجود برای باغبانی است زیرا جنس درجه یک فرانسه می باشد. همچنین تیغه های آن از جنس فولاد کربن می باشد که با سرعت بالایی شاخه درختان را هرس می کند.

یکی دیگر از دلایل مبنی بر بهترین بودن این قیچی این است که قابلیت تعویض همه ی قطعات را دارد و در صورتی که هر مشکلی برای قطعه ای به وجود آید، می توان آن را به صورت جداگانه تعویض نمود.

قیچی هرس باهکو ماهی نشان | BAHCO مدل PXR - M3

قیچی شارژی استاتال

قیچی شارژی استاتال توسط کشور چین ساخته شده است. این قیچی بسیار با کیفیت می باشد. توان باطری قیچی 21 ولت است. وزن این دستگاه با باطری 900 گرم می باشد که با این همه قدرت و کارایی وزن زیادی نیست. شما قادر هستید تا کل روز را با قیچی شارژی استاتال و دو عدد باطری کار کنید حتی بدون مجدد شارژ کردن آنها.

قیچی شارژی استاتال | STATAL قطر برش 3.5 سانت

هرس قسمت مهمی از باغداری درخت انگور را شکل میدهد باغداران میتوانند با استفاده از روش های گوناگون هرس انگور هر ساله محصول دهی را افزایش دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 157 میانگین: 3.2]
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *