مطالب آموزشی

بهترین کود برای درخت میوه

بهترین کود برای درخت میوه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 3.8]

بیشتر باغداران برای پرورش هر چه بهتر درختان میوه و رشد سریع‌تر آن‌ها، به‌ دنبال کودی مناسب می باشند. کود مناسب برای درخت میوه باید حاوی املاح و مواد مغذی مثل آهن، فسفر ، نیتروژن، پتاسیم، روی و بور باشد. بنابراین باغداران باید سراغ محصولاتی بروند که از نظر کیفیت در سطح بالایی باشند و در ساختار آن‌ها مواد شیمیایی مضر وجود نداشته باشد. در مورد کود دهی درختان میوه دنبال کودی خاص نباشید و خیال نکنید با استفاده از کود های دامی می توانید بازدهی درختان خود را بیشتر کنید. در ادامه مقاله  با ما همراه باشید تا بهترین کود های کشاورزی را به شما معرفی کنیم.

انواع کود

1-کود حیوانی

2- کود آهن

3- کود جلبک دریایی

4- کود نیتروژنه

5-کود ورمی کمپوست

6-کود گوگرد

در ادامه می خواهیم هر یک از کود های نام برده شده را یک به یک همراه با خواص آنان برای درختان معرفی می کنیم. پس با ما مقاله همراه باشید .

کود حیوانی

کود حیوانی از جمله کودهای مفید و طبیعی است که در آن‌ عناصر مغذی فراوانی وجود دارد. این نوع کود به بهترین شیوه ممکن نیاز درختان را برطرف می کند و به بهبودی ساختار خاک کمک زیادی می کند. این نوع کود ها کمک می‌کنند آب برای مدت‌ زمان زیادی در خاک نگه‌ داشته شود و ریشه گیاه آسیب نبیند. از این کود به تنهایی یا به‌ همراه کودهای دیگر می توان استفاده کرد و باروری درختان را بسیار افزایش داد.

کود آهن

یکی دیگر از بهترین کودهایی که می‌توانید از آن برای درختان‌ تان بهره بگیرید، کود آهن است. این کود را برای تمام مراحل رشد درخت می توانید مصرف کنید و میزان تولید را بسیار زیاد افزایش دهید. این کود کمک می‌کند کمبودهای خاک به‌ خوبی تأمین شود و رشد ریشه درخت تا حدودی افزایش یابد.

کود جلبک دریایی

یکی دیگر از کودهای طبیعی و بسیار کارامد که از آن می‌توانید به راحتی برای درختان میوه استفاده کنید؛ کود جلبک دریایی می باشد. در این کود عناصر پر خاصیت زیادی وجود دارد که برای رشد سریع درختان میوه عالی هستند و باروری درختان را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. شما می‌توانید با استفاده از کود جلبک دریایی، تمام ناخالصی‌های خاک را از بین ببرید و یک خاک بی نیاز و حاصلخیز داشته باشید.

کود نیتروژنه

نیتروژن عضو بهترین عناصری است که کمک می کند رشد درختان میوه چند برابر شود. این کود باید در زمانی صحیح مصرف شود تا نتیجه خوبی را از خود به جای بگذارد. در غیر این صورت ممکن است بازدهی بسیار کمتری داشته باشد و تشکیل شکوفه‌های درختان نیز تا حدودی به تاخیر بیافتد. به همین دلیل سعی کنید وقتی که درخت وارد مرحله زایشی نشده‌، از کود نیتروژنه استفاده نمایید و درخت‌تان را به بهترین نحو احسن پر بار کنید.

کود ورمی کمپوست

کود ورمی کمپوست نیز یک کود ارگانیک و مغذی است , از فعالیت‌های کرم خاکی ایجاد می ‌شود. کمپوست  موا د  مفید زیادی مانند  آهن ،فسفر، پتاسیم و نیتروژن دارد که این مواد مورد نیاز برای رشد درختان میوه هستند. استفادع از این کود بسیار راحت بوده و می توانید در هر فصلی از سال از ان بهره بگیرید و میزان محصول‌دهی درختان میوه‌تان را  افزایش دهید.

این بسیار سبک است و در آن هیچ‌ گونه علف هرزی  وجود ندارد. با  این کود می‌توانید قابلیت نگهداری آب در خاک را افزایش بدهید و میوه‌های سالم‌تری تولید کنید. به طور معمول هر درخت ، به  حدود 3 الی 5 کیلوگرم کود ورمی کمپوست نیازمند است. از این‌ رو بهتر است در زمان‌ صحیح، با استفاده از این کود عالی درخت میوه، کوددهی درختان را انجام دهید و از  نتایج شگفت‌ انگیزی که دارد بهره مند شوید.

کود گوگرد

در بازار انوع مختلفی از کود گوگرد وجود دارد که می‌توانید با توجه به نوع درخت‌تان از آن‌ها تهیه کنید. کود گوگرد حاوی مواد مغذی بسیار ضروری می باشد که کمک به افزایش سبزینگی درخت می کند و همچنین محصولات آن نیز کیفیت بیشتری داشته باشند. البته اگر می‌خواهید از کود گوگرد نتیجه عالی به دست‌ آورید، باید به‌ صورت برنامه‌ریزی شده و به مقدار کافی از آن بهره بگیرید.

نکات مهم برای کوددهی درخت میوه

در تلاش باشید کود مورد نظر را با دقت بالایی انتخاب نمایید و حتما شرایط خاک و نوع درخت را در نظر داشته باشید.

معمولا بهتر است پیش‌ از مصرف هر کودی، حتما آزمون خاک را انجام دهید تا از کمبودهای موجود در خاک با خبر شوید.

اگر می‌خواهید ریشه درخت‌تان آسیب نبیند، بهتر است در میزان مصرف آن زیاده‌روی نکنید. مصرف بیش‌ از حد کود ها می‌تواند موجب از بین رفتن ریشه‌ درخت شود و مشکلات متعددی نیز برای شاخه ها و برگ‌ها به وجود آورد.

اگر قصد دارید چند کود را به صورت همزمان  مصرف کنید، حتما از کارشناسان راهنمایی بگیرید تا شما را یاری کنند.

هرگز به صورت خودسرانه از کودهای شیمیایی استفاده نکنید، زیرا کود باید مناسب با نیازهای درخت و خاک انتخاب شود.

در فصل‌هایی که رشد درخت شروع می‌شود، حتما کوددهی درختان تان را انجام دهید.

سعی کنید به جای استفاده از کودهای شیمیایی، بیشتر از کودهای طبیعی استفاده نمایید چرا که کودهای طبیعی مزایای بیشتری دارند و به سلامت درختان آسیب جدی  وارد نمی‌کنند.

کلام آخر

به یاد داشته باشید کود مناسب درخت باید شامل  املاح و مواد مغذی کافی باشد تا بتواند پاسخگوی نیاز ریشه، محصولات و خاک  باشد. همان طور که متوجه شدید، کودهای مفید بسیار زیادی در حال حاضر در بازار وجود دارد که باغداران می‌توانند به راحتی از آن‌ها تهیه کنند و آن ها را مورد استفاده قرار دهند. اما باید در نظر بگیرید که هر کودی نمی‌تواند برای درختان میوه مناسب باشد و آن ها را پر بار تر کند. به همین دلیل حتما خاک زمین کشاورزی تان را بیشتر بررسی کنید تا با نیاز های آن بیشتر آشنا بشوید. سپس با کمک کارشناسان، از یک کود پر خاصیت کمک بگیرید و عمل کوددهی به باغتان را انجام دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 3.8]
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *