مطالب آموزشی

تفاوت بین موتور برق بنزینی و دیزلی چیست ؟

تفاوت بین موتور برق بنزینی و دیزلی چیست ؟
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

موتور برق ها امروزه به یکی از وسایل ضروری در امور کشاورزی، ساختمانی و صنعتی و… تبدیل شده اند و وجود یک موتور برق مناسب اهمیت بالایی دارد. موتور برق ها در انواع مختلفی در بازار موجود هستند که همین دلیل موجب شده است تا که در انتخاب خود دقت داشته باشیم. اما در این مطلب قصد داریم در مورد دو مدل موتور برق که می توان گفت بیشتر از دیگر انواع خود کاربرد دارند، بپردازیم.

موتور برق بنزینی و دیزلی از انواع موتور برق ها می باشند که از دیگر موتور برق ها بیشتر استفاده می شوند. پس شناخت آنها نیز اهمیت بالایی دارد و می تواند در انتخاب ما خیلی کمک کند . در ادامه این مطلب به تفاوت موتور برق بنزینی و دیزلی می پردازیم . پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید .

تفاوت بین موتور برق بنزینی و دیزلی

بازدهی سوخت

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام خرید موتور برق بنزینی یا گازوئیلی باید به آن توجه کنید، راندمان سوخت موتور می باشد. همان‌طور که اطلاح دارید قیمت بنزین نسبت به گازوئیل بیشتر است. گرچه از طرفی در سال‌ های اخیر قیمت گازوئیل هم افزایش یافته است. ولی همچنان بنزین سوخت گران ‌تری به حساب می آید. پس در صورتی که به دنبال یک موتور برق با سوخت ارزان می باشید، موتور برق گازوئیلی می تواند گزینه مناسب ‌تری نسبت به موتور برق دیزلی برای شما باشد.

طول عمر موتور

یکی دیگر از تفاوت های موتور برق دیزلی و بنزینی طول عمر آنهاست . در واقع موتور برق‌ های بنزینی نسبت به گازوئیلی، فشار زیادی را برای تولید برق متحمل می شوند . یعنی اینکه موتور برق گازوئیلی برای تولید یک میزان برق معین ، فشار کمتری به اجزای داخلی موتور خود وارد خواهد کرد. پس در نتیجه کمتر به تعمیر و تعویض قطعات نیاز خواهد داشت . به همین سبب موتور برق‌ گازوئیلی نسبت به بنزینی، طول عمر بیشتری دارند.

تعمیر و نگهداری

همانطور که می دانید تعمیر و نگهداری یکی از نکات مهم برای خرید ماشین آلات و همچنین دستگاه های مختلف مانند موتور برق می باشد. در واقع موتورهای گازوئیلی نسبت به موتورهای بنزینی از ساختار موتور ساده ‌تری برخوردار هستند. به همین سبب هم تعمیر و نگهداری آنها کار چندان سختی و دشواری نیست. در کل هزینه نگهداری از موتور برق‌ گازوئیلی (دیزلی) ارزان ‌تر از بنزینی می باشد.

تفاوت بین موتور برق بنزینی و دیزلی چیست ؟

روشن شدن | یک تفاوت مهم

جالب است بدانید که موتور برق‌های بنزینی از قابلیت استارت و روشن شدن در آب و هوای سرد برخوردار هستند. اما موتور برق‌های گازوئیلی برای روشن شدن به یک منبع گرما نیاز دارند. همچنین روشن شدن موتور برق ‌های بنزینی با استارت برقی، خیلی سریع‌تر و همچنین آسان‌ تر از نوع دیزلی می باشد.

قابل حمل بودن | آیا هر دو تفاوتی در قابل حمل بودن دارند ؟

یکی دیگر از نکات مهم هنگام خرید موتور برق بنزینی یا گازوئیلی، قابلیت حمل بودن آنها می باشد. در واقع هر دو مدل قابل حمل می باشند و تفاوت چندانی با همدیگر ندارند. اما باید توجه داشته باشید که از نظر وزن، موتور برق بنزینی نسبت به گازوئیلی وزن سبک‌ تری دارد. یکی از ویژگی های موتور برق‌های بنزینی این می باشد که مخزن بنزین آن‌ها می‌تواند در هر جایی قرار داشته باشد.

میزان سروصدا

موتور برق‌ بنزینی نسبت به گازوئیلی سروصدای کمتری دارد. موتور برق گازوئیلی به علت نوع اشتعال سوخت ‌شان، هنگام کار سروصدای بسیاری ایجاد خواهد کرد. پس در محل هایی که میزان صدا نباید از حد خاصی زیادتر شود موتور برق بنزینی می تواند انتخاب بهتری باشد.

امنیت سوخت

از دیگر نکات مهم که در هنگام خرید موتور برق بنزینی یا گازوئیلی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، میزان امنیت سوخت آن است. بنزین از جمله سوخت‌هایی است که به آسانی حتی با گرما مشتعل خواهند شد. ولی دیزل یا گازوئیل سوخت باثبات ‌تری می باشد و بهتر است بدانید که حتی به شعله آتش هم عکس العمل نشان نخواد داد.

پس در صورتی که ایمنی برای شما از اهمیت زیادی برخوردار است یا در محلی هستید که امکان اشتعال زیاد می باشد باید به سوخت موتور برق نیز توجه داشته باشید.

آب خنک یا هوا خنک بودن موتور برق

ژنراتورها به‌ طور معمول، هوا خنک یا اینکه آب خنک هستند. مدل‌های آب خنک نسبت به هوا خنک از قیمت بالاتری برخوردار است و برای حجم کاری کم و همچنین زمان‌هایی که جریان اصلی برق قطع شده، مناسب هستند.

تفاوت در قیمت | یک فاکتور مهم

یکی از فاکتورهای مهم در هنگام انتخاب و خرید موتور برق بنزینی و گازوئیلی، قیمت می باشد. قیمت موتور برق‌های دیزلی نسبت به بنزینی بیشتر می باشد. البته به این نکته توجه داشته باشید که گرچه قیمت موتور برق‌های دیزلی تقریبا ۳۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از موتور برق‌های بنزینی می باشد، ولی این را در نظر داشته باشید که هزینه سوخت بنزین نیز تقریبا ۳ برابر گازوئیل است.

در آخر موتور برق دیزلی یا بنزینی بخرم ؟ کدام یک ؟

شاید برایتان سوال باشد در آخر کدام نوع موتور برق بهتر است؟ باید در پاسخ به این سوال بگویم که هم موتور برق دیزلی و هم موتور برق بنزینی بسیار کارآمد و مفید می باشند. پس شما باید سعی کنید که با توجه به محیط کار، انتظارات خود از دستگاه و همچنین بودجه مالی خود از بین این دو مدل یکی را انتخاب و خریداری کنید.

یکی از نکات مهمی که باید به آن دقت داشته باشید این است که در برخی اوقات برای پروژه‌های بزرگ و صنعتی که در مقیاس بزرگ کار خواهند کرد، از موتور برق‌های گازوئیلی استفاده خواهد شد و همچنین برای کارهای غیر صنعتی در حجم کم، موتور برق‌های بنزینی کاربرد دارند. اگر قصد خرید موتور برق را دارید، می توانید به صفحه آن مراجعه کنید یا اینکه روی این کلمه کلیک کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *