مطالب آموزشی

تفاوت اره خشک بر و اره تر بر

تفاوت اره خشک بر و اره تر بر
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 2.5]

سوالاتی که امروزه بیشتر افرادی که با برش کاشی سروکار دارند این است که، اره تر بر بهتر است یا خشک بر؟ تفاوت اره خشک بر و اره تر بر چیست؟ باید بدانید این دو اره، از بهترین ابزارهای برش در کاشی‌کاری هستند؛ اما هنگام خرید اره ممکن است بپرسید کدام را باید انتخاب کنید.

به طور کلی انتخاب بین این دو اره بستگی به کاری که باید انجام دهید، دارد. موادی که می خواهید برش بزنید و فضایی که باید روی آن کار کنید هم به انتخاب نوع اره بستگی دارد. در این مطلب به شما کمک می‌کنیم تا بهترین اره را برای پروژه ی کاریتان انتخاب کنید، با ما تا آخر مطالب همراه باشید.

اره‌ خشک بر چیست؟

در واقع امروزه همه افراد باید اره خشک را در جعبه ابزارشان داشته باشند. اره‌های خشک بر بسیار مشابه جک خودرو است که از بالا به سمت پایین کشیده می‌شود. کاشی‌ها برای برش در ابتدا داخل کاترها قرار می‌گیرند و سپس علامت‌گذاری شده و در امتداد علامت‌گذاری‌‌ها برش می‌خورند.

باید بدانید برای تنظیم اره‌های خشک بر نسبت به اره‌های تر بر، به زمان بیشتری نیاز خواهید داشت. ابتدا باید نوع کاشی را انتخاب کنید و در نهایت برای برش آن را داخل کاتر بگذارید.

کاشی را به صورت دقیق علامت‌گذاری کنید و آن را در امتداد علامت برش دهید. باید بدانید دسته ای از کاشی‌ها به‌خوبی علامت‌گذاری نمی‌شوند و در این شرایط باید از چرخ علامت‌گذاری استفاده کنید. به عنوان مثال کاشی های گلس را می‌توانید با انواع چرخ های علامت‌گذاری، علامت‌گذاری کنید. برای علامت‌گذاری روی این نوع کاشی‌ها باید فشار نسبتا کمتری وارد کنید تا هیچگونه ترکی برندارند.

غالبا برش کاشی‌ها در امتداد علامت، آسان نبوده و گاها علامت‌گذاری به اندازه عدم کافی نبودن در برش ، در امتداد علامت نمی‌شکنند و این چالش ها تفاوت اصلی انتخاب و خرید اره خشک بر را با سایر اره ها از جمله اره تر بر مشخص می کند. از مهمترین مشخصات اره خشک بر می توان به قیمت ، مزایا و حتی قیمت آن اشاره کرد.

کار کردن با اره خشک بر پیچیده نیست و برای افرادی که تجربه کافی در کارکردن با اره ندارند، می تواند مناسب باشد. باید بدانید این اره‌ها برای پروژه‌های با لبه‌های صاف یا پروژه‌هایی که در آن معمولا از کاشی‌های نرم استفاده می‌شود، بهترین عملکرد را خواهد داشت. توصیه می کنیم از این نوع اره‌ها برای برش خطوط منحنی استفاده نکنید. کاشی‌های نرم‌تر بعد از علامت‌گذاری معمولا بهتر با هم چفت می‌شوند.

اره تر بر چیست؟

هنگامی که برای پروژه های بزرگ نمی توانیم از اره خشک بر استفاده کنیم ، کاربرد اره تر بر بیشتر به چشم می خورد.

زمانی که نمی توانیم از اره خشک بر برای برش برخی از کاشی ها استفاده کنیم ، باید از اره تر بر کمک بگیریم. این نوع اره‌ها، به جای تکیه بر نیروی انسانی، کاملا برقی هستند و در نگاه اول اغلب شبیه به اره های میزی به نظر می‌رسند. یک تیغه الماسه دوار به راحتی انواع کاشی ها را می‌برد و همچنین راهنما هم کاشی را به خوبی صاف نگه می‌دارد.

آب از اطراف تیغه برش به سطح کاشی می‌پاشد تا از کاشی هیچگونه دودی بلند نشود و نسوزد. بعضی از میزها معمولا دارای یک مخزن آب هستند و دسته ای دیگر از این نوع میزها هم به منبع آب متصل می‌شوند. اره‌های تر بر کاشی ها را کاملا صاف و بدون نقص برش می‌زنند؛ اما باید بدانید این در حالی است که در هنگام برش ، دستتان تکان نخورد. در اینجا راهنما به شما کمک خواهد کرد تا برش‌های تمیز و عالی داشته باشید.

اگر مهارتتان در برش کاشی در حد متوسط باشید، می‌توانید کاشی‌ها را به انواع اشکال های ساده و پیچیده نیز برش دهید. جالب است بدانید اره‌های خشک بر تنها برش‌های مستقیم ایجاد می‌کنند و اره‌های تر بر بلعکس می‌توانند برش‌های منحنی و پیچیده را هم به راحتی انجام دهند.

از مهمترین مشخصات اره تر بر این است که برای برش کاشی های سخت استفاده می شوند و تیغه های الماسه این نوع اره می تواندانواع کاشی های ضخیم را برش دهد. زمانی که با اره تر بر مشغول برش کاشی‌های گلس هستید، متوجه هیچگونه سختی کار با آنها نمی‌شوید. همچنین می‌توانید کاشی‌‌ها را آسانتر، سریع‌‌تر و در عین حال با دقت بیشتری ببرید. برای کاشی‌کاری اتاق‌های بزرگ یا اتاق‌های پذیرایی می توانید بدون هیچگونه نیاز به نیروی انسانی ، از این اره‌ها استفاده کنید. قبل از شروع کار با این نوع اره ، حتما به نکات ایمنی توجه کنید تا بتوانید از هرگونه آسیب های احتمالی پیشگیری نمایید.

تفاوت اره خشک بر و اره تربر

امیدوارم تا اینجا مقاله با کاربردهای اره خشک بر و تر بر آشنا شده باشید، اما تفاوت های اره خشک بر با تر بر چست؟

در واقع این راهنما شروع خوبی برای معرفی اره‌های تر بر و خشک بر خواهد بود. اندازه پروژه، مواد و مهارت کاربر در انتخاب شما بسیار تاثیرگذار هستند. با وجود توضیحات کامل از کاربردهای این دو نوع اره، ممکن است انتخاب آنها کار ساده‌ای نباشد.عواملی مانند برنامه زمانی، نوع و جنس کاشی، پول و موارد دیگر در انتخاب ابزار مناسب بسیار کاربردی و موثر هستند.

اگر شغلتان به گونه ای است که همیشه مشغول کاشی‌کاری هستید، کاملا منطقی است که هر دو اره را در جعبه ابزارتان داشته باشید. پیشنهاد می کنیم از اره تر بر برای پروژه‌های بزرگ‌تر و پیچیده‌تر استفاده کنید. اره خشک بر معمولا برای برش کاشی‌های نرم‌تر و پروژه‌های کوچک‌تر می تواند انتخاب خوبی باشد. ممکن است در حین کار ، به هر دو اره نیاز داشته باشد و به همین دلیل توصیه می کنیم هردو اره را در جعبه کار خود داشته باشید تا بتوانید برش های تمیز و بدون نقص داشته باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 2.5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *