مطالب آموزشی

ویژگی های یک اره موتوری خوب

ویژگی های یک اره موتوری خوب
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

امروزه اره موتوری به یکی از ابزارهای اصلی کار تبدیل شده است و با تولید انواع اره موتوری ها ، اکثر خریداران این ابزار به دنبال ویژگی های یک اره موتوری با کیفیت و کاربردی هستند. اغلب اره موتوری ها دارای قیمت بالایی هستند و به همین دلیل بهتر است قبل از خرید اره موتوری این مقاله را تا آخر بخوانید تا بتوانید انتخاب رضایت بخشی در هنگام خرید این ابزار پرکاربرد داشته باشید . در این مطالب سعی داریم به ویژگی های یک اره موتوری خوب و همچنین معایب و مزایای آن بپردازیم.

اره موتوری چیست؟

اره موتوری یا همان اره زنجیری دستگاهی است که به راحتی قابل حمل است و از یک تیغه اره که بر روی آن یک زنجیر با مجموعه دندانه ها که بر روی یک نوار فلزی راهنما که در حال چرخش است، تشکیل می شود. غالبا اره موتوری ها دارای یک موتور بنزینی تک سیلندر کوچک هستند، البته برخی از انواع مدل های اره موتوری دارای موتور الکتریکی بوده که معمولا توان خود را از کابل متصل به برق یا باتری دریافت می کنند. زنجیر اره کمی شبیه به زنجیر دوچرخه هستند و اطراف چرخ دنده زنجیر حدود 30 دندانه و بسیار برنده از جنس آلیاژ فولاد سخت کاری شده، قرار گرفته است که در فواصل معینی و به ترتیب بر روی آلیاژ نصب شده است.

باید بدانید در داخل موتور یک پیستون در داخل سیلندر حرکت رفت و برگشتی را انجام می دهد و این حرکت نیز باعث وارد شدن نیرو و همچنین حرکت شاتون ها می شود. شاتون حرکت خطی پیستون را معمولا به حرکت دورانی تبدیل می کند و باعث چرخش میل لنگ ها خواهد شد. میل لنگ در واقع به واسطه یک کلاچ گریز از مرکز به یکی از چرخ دندانه های روی زنجیر متصل بوده که در نهایت باعث چرخش زنجیر می شود.

3 ویژگی مهمی که باید قبل از خرید اره موتوری به آن توجه کنید!

pfarm.ir

 

تیغه های اره موتوری

در انواع مختلف اره ها از تیغه های اره موتوری مانند تیغه دندانه دار، تیغه ساده، و سایر تیغه هایی بکار می رود که برای کاربری های خاص مورد استفاده قرار می گیرند. باید بدانید دسته ای از اره موتوری ها دارای ترمز بر روی زنجیر اره هستند، اما با این حال ممکن است اره یی که خریداری می کنید چنین ویژگی نداشته باشد. همچنین ویژگی Anti-kickback که همان لگد نزدن تیغه هم می گویند، از دیگر ویژگی های دیگر اره موتوری خوب است که ممکن است شما نیز خواهان آن باشید.

وزن استاندارد اره موتوری

از دیگر ویژگی های یک اره موتوری خوب ، وزن استاندارد آن است. وزن دستگاه یکی از نکات مهم در هنگام خرید این دستگاه است که باید به آن توجه کافی داشته باشید. به عنوان مثال شخصی با جثه کوچک و نداشتن توان فیزیکی کافی، هیچ وقت نمی تواند با اره اشتیل 165 سی سی با سایز تیغه 36 اینچ کار کند. این نوع اره در واقع بیش از 45 پوند وزن دارد.

انتخاب اره موتوری مورد نیاز

به طور کلی انواع اره موتوری ها برای پروژه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند به همین دلیل بهتر است قبل از خرید به برند و لوازم جانبی همراه اره نیز توجه داشته باشید.

مزایای اره موتوری

یکی از مهمترین و اصلی ترین مزیت های اره موتوری، سرعت بالای آن است. بریدن درختان با اره دستی ممکن است کار بسیار سختی باشد که با استفاده از اره موتوری به راحتی می توانید این کار را در کمترین زمان انجام دهید. به طور کلی فکر می کنید از یک تنه درخت چند تخته چوب را می توانید بدست آورید؟ از یک تنه درخت شاید 12 یا 15 تا تخته چوب بدست آید و با این حال به راحتی می توانید تصور کنید که چند مدت طول می کشد تا این کار با اره دستی انجام شود. با این حساب، استفاده از اره موتوری 10 برابر بیشتر در وقت و انرژی شما صرفه جویی خواهد کرد. از لحاظ تئوری، با استفاده از اره موتوری می توانید تنها در عرض 20 ثانیه ، یک درخت کامل را قطع کنید.

معایب اره موتوری

اره موتوری آنچنان که دارای مزایای فوق العاده است و در وقت ما صرفه جویی خواهد کرد، می تواند دارای معایبی نیز باشد. بحث ایمنی و نحوه نگهداری از دستگاه ، دو تا از بزرگترین معایب آن است. فرقی ندارد که بزرگسال از آن استفاده کند یا هر فرد دیگری ، زمانی که مهارت کافی در استفاده از این دستگاه نداشته باشید ، ممکن است کار با این دستگاه بسیار خطرناک باشد.

از دیگر ریسک های بزرگ در هنگام استفاده از اره موتوری، لگد زدن دستگاه می باشد. در جایی که زنجیر دستگاه بر روی چیزی گیر کرده، اما در عین حال موتور روشن است و دوران می کند، متاسفانه این وضعیت بسیار خطرناک بوده و در این وضعیت به اصطلاح لگد زده و به سمت سر اپراتور پرت می شود. بنابراین می توانیم نتیجه بگیریم که همیشه یک خطر بالقوه در هنگام کار با این دستگاه وجود دارد.

نحوه نگهداری از این دستگاه نیز یک مشکل بزرگ به شمار می آید. اره دستی نیاز به مهارت خاصی ندارد و هنگام کار با آن برش های خاک تولید شده روی زمین می ریزد؛ اما در اره موتوری ها معمولا خاک اره بسیار ریز است و به راحتی می تواند در درون دستگاه گیر کنند و با روغن روانکاری زنجیر اره مخلوط شود و لایه ای لجنی را در درون دستگاه ایجاد خواهد کرد. بنابراین لازم است پس از اتمام کار یا به طور مرتب ، دستگاه اره کاملا تمیز شود و این کار را می توانید به صورت ماهانه یا سالانه انجام دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *