مطالب آموزشی

چگونه باغ را برای پاییز آماده کنیم؟

چگونه باغ را برای پاییز آماده کنیم؟
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 70 میانگین: 3.3]

پیش از کم شدن دمای هوا، قادر هستید باغ خود را خیلی آسان و بدون دردسر برای فصل پاییز آماده نمایید! در حالی که دمای هوا هنوز بالا می باشد  و خاک به راحتی توانایی استخراج را دارد، علف های هرز، گیاهان مرده محوطه چمن را از باغ خود خارج نمایید. پس از آن، محصولات جا مانده را برداشت نموده و مقداری کمپوست به خاک مورد نظر تان اضافه نمایید و سطح آن را با مالچ پوشش دهید.

جهت آماده سازی باغ خود برای سرما، گیاهان چند ساله را با مالچ پوشش دهید، گیاهان حساس را به درون خانه بیاورید و مخزن کمپوست تان را پوشش دهید. با مقداری مواد نگهداری، باغ شما به راحتی برای فصل بعدی آماده خواهد شد.

مرتب کردن باغ

در مرحله اول به مرتب کردن باغ خواهیم پرداخت.

1- برای فصل آینده مخزن کمپوست جدید ایجاد نمایید:

جهت جمع آوری کمپوست از بیل یا ابزار باغبانی استفاده نمایید و آن را در مخزن یا سطل قرار دهید تا در باغچه شما مورد استفاده قرار گیرد. کمپوست قدیمی خود را مصرف نموده و هر ساله مواد آلی تازه به آن اضافه نمایید. این به گیاهان شما کمک خواهد کرد. تا مواد مغذی غنی را دریافت نمایند. لازم نیست از شر هر یک از ضایعات کمپوست رهایی یابید. فقط اطمینان حاصل کنید که بیشتر کمپوست را استفاده خواهید کرد تا از هدر رفتن آن جلوگیری به عمل آورید.

چگونه باغ را برای پاییز آماده کنیم

2- گیاهان مرده و خار و خاشاک محوطه چمن را از سطح باغ تمیز نمایید:

در دوروبر باغ تان قدم زده و هر شاخه مرده، میوه ریخته شده و دیگر مواد به جه مانده که سایز نسبتاً بزرگی دارند را از باغ جدا کرده و بردارید. جهت جلوگیری از آفات و بیماری ها، گیاهان بدون رمق را نیز از خاک بیرون کشیده و پس از آن، تمام این مواد آلی را بعد از پاک کردن به جای کمپوست خود اضافه نمایید. به هنگام نظافت حیاط  قادر هستید جهت جلوگیری از آسیب دیدگی از دستکش مخصوص کار باغبانی استفاده نمایید.

3- همه علف های هرز باغ خود را بیرون بکشید:

افزون بر از بین بردن گیاهان مرده و هرز باغ، کندن علف های هرز باغ در پاییز جهت جلوگیری از رشد آنها مفید واقع خواهد شد. برای این کار یک دستکش باغبانی در دست کرده و علف های هرز را از ساقه و ریشه های آن بیرون بکشانید. شما قصد دارید ریشه های آن را در بیاورید، پس  با نیروی نه چندان زیاد ​​مستقیماً به بالا هل دهید. سپس، علف های هرز را در مخزن کمپوست خود قرار دهید.

اگر علف های هرز در حال بذر افشانی می باشند یا اگر فکر می کنید امکان دارد علف های هرز جدیدی رشد نمایند، به جای مخزن کمپوست آن ها را در سطل آشغال قرار دهید. تمام کف باغ خود را دور بزنید و همه علف های هرز را بکنید.

آماده سازی خاک

در بخش دوم این مقاله به آماده سازی خاک خواهیم پرداخت.

 • تمام سبزیجات و گیاهان خود را قبل از کاشت خاک برداشت کنید:

وقتی که که تابستان تمام شود و پاییز فرا رسد ، قادر هستید محصولات به جا مانده ی خود را جهت استفاده در ماه هایی که دما پایینتر می باشد برداشت نمایید. تا می تولنید باغ خود را تمیز تر بکنیو! استفاده از سبد هنگام جمع آوری محصولات مفید می باشد. افزون بر این، اگر قصد دارید سال آینده دوباره آن را کاشت دهید، قادر هستید دانه های محصولات خود را جمع‌آوری نمایید.

 • با استفاده از یک کیت تست، ترکیب مواد مغذی خاک و سطح pH آن را بررسی نمایید :

یک کیت آزمایش تهیه کنیو و حدود 1-2 قاشق غذاخوری خاک از 5–10 سانتی متر بخش بالایی خاک خود استفاده نمایید. خاک خود را درون جای آزمایش بگذارید، و وقتی که به خط مشخص شده دست یافتید بایستید. سپس، با قطره چکان آب مقطر به ترکیب خود اضافه نمایید . 1-2 دقیقه صبر داشته باشید تا آزمایش خاک به آخر برسد و این کار را به انتها برسانید تا هم مواد مغذی و هم سطح pH را آزمایش کرده باشید.

چهت تعیین سطح آن، رنگ نشانگر را بررسی نماییو و با کلید روی کیت آزمایش خود تطابق دهید.

جهت اسیدی شدن خاک سولفات، گوگرد، آلومینیوم و سولفات آهن اضافه نمایید.

برای اینکه خاک شما ترکیبی پایه ای باشد، از سنگ آهک پودر شده یا آهک استفاده نمایید.

اگر قصد ندارید خاک تان را بهبود بخشید، گیاهانی را انتخاب نماییو که در PH طبیعی آن رشد خوبی به دنبال داشته باشند.

 • جهت کوددهی خاک، خاک خود را با چنگک یا ابزار دستی شل نمایید:

خاک شما در طول ماه های تابستان از راه رفتن روی آن فشرده خواهد شد. جهت شل کردن خاک خود، یک ابزار باغبانی بردارید و لایه بالایی خاک را حفر نمایید. این کار را هم چهت سطوح باغی و هم سطح های برجسته انجام دهید. حرکت در دوروبر خاک از بالا به گیاهان جدید شما کمک خواهد کرد تا در خاک ریشه  بدهند و مواد غذایی با حجم بالاتری را از زیر آن دریافت نمایند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 70 میانگین: 3.3]

6 نظر در “چگونه باغ را برای پاییز آماده کنیم؟

 1. محمدرضا قلعه گلاب گفت:

  بسیار عالی و تاثیر گذار بود

  1. پویا بهرام رش گفت:

   سپاسگزارم ممنون از توجه و وقتی که گذاشتین

 2. محمد اسکندری...۰۹۱۵۵۰۹۵۴۱۵ گفت:

  سلام بسیار مفید و تاثیر گذار متشکرم از لطف شما 🌷

  1. پویا بهرام رش گفت:

   سلام خواهش میکنم ممنونم از اینکه وقت گذاشتین

 3. محسن گفت:

  سلام
  بنظرتون برگهای ریخته شده در پاییز رو از باغ خارج کنم یا به عنوان کود پای درخت‌ها چال کنم ؟

  1. پویا بهرام رش گفت:

   باسلام
   میتونید به عنوان کود ازش استفاده کنید و بسیار عالی هم هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *