مطالب آموزشی

6 گام مهم در کار کردن با علفتراش

6 گام مهم در کار کردن با علفتراش
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دستگاه علف زن یکی از کاربردی ترین تجهیزات کشاورزی بوده که در خیلی از موارد مورد استفاده واقع می‌گیرد، از هرس علوف درون باغ و باغچه ها تا زمین های کشاورزی یا حتی جهت درو کردن بعضی از محصولات کشاورزی قادر هستید از این دستگاه عالی استفاده کنید . وسیله ای که تیفه هایی گوناگون روی آن بسته شده و کارایی آن را چندین برابر کرده است .

با این دستگاه هم قادر هستید علوف هرز نازک را تراش بدهید و هم قادر هستید شاخه های درختان را کوتاه نمایید اما برای هر یک از این کارها باید تیغهٔ ویژه ی  آن کار را روی دستگاه نصب نمایید. را جهت کار با دستگاه علف تراش شما باید نکاتی را به طور کامل آگاهی داشته باشید ، کارکردن با این دستگاه چندان کار سختی نمی باشد گ اما از آن جهت که خطراتی هنگام انجام کار جان دوروبریان و خود شما را نیز تهدید خواهد کرد حتماً باید روش اصولی استفاده از علفتراش را بدانید. به همین دلیل در این مطلب شیوه ی کار با علف تراش بنزینی را برای شما به طور عمومی شرح خواهیم داد.

گام اول: چک کردن روغن و بنزین دستگاه

به طور معمول اغلب علف تراش های بنزینی مجهز به موتور های  تک سیلندر و دو زمانه می باشند که از ترکیب روغن و بنزین کار خواهند کرد. به همین دلیل تناسب مخلوط کردن بنزین و روغن را طبق دفترچه راهنمای دستگاه به انجام برسانید . پیش از شروع به کار باک بنزین دستگاه را پر نموده

6 گام مهم در کار کردن با علفتراشش

گام دوم: تیغه مناسب

این روز ها برای دستگاه علفتراش، دریایی از تیغه‌ها به اشکال مختلف برای امور مختلف تولید شده است که هر یک کاربرد ویژه ی خود را دارند و جهت برش یا تراش دادن انواع ساخه ها و گیاهان باید تیغه مناسبی را انتخاب نمایید. اما هر تیغه چگونه کاربردی دارد؟ رایج ترین تیغه جهت تراشیدن علوف در اصل نخ علفتراش می باشد که داخل توپی پلاستیکی یا هد علفتراش واقع شده و روی دستگاه بسته خواهد شد.

با این نخ قادر هستید انواع گوناگون علف های هرز نازک را برش داد. خود نخ علفتراش نیز انواع خیلی متنوعی دارد که عبارت اند از: نخ علف تراش چهار گوش ، نخ علف تراش گرد ، نخ علف تراش پیچ پیچی، نخ علفتراش خاردار، نخ علفتراش تیتانیومی و موارد گوناگون دیگر.

از جمله مزایای بهره گیری از نخ علف تراش، امنیت بالای آن بوده. از آنجا که استفاده کردن از تیغه ی فولادی خطرات خیلی زیادی در بر خواهد داشت، بیشتر افراد از نخ علفتراش استفاده خواهند کرد . افزون بر امنیت بالاتر ، جهت تراشیدن علف‌های کنار ستون و دیوار، اطراف درختان، علف‌های درون کانال ها و جوی آب شما احتیاج به نخ علفتراش خواهید داشت که در برخورد با درخت و دیوار نه آسیبی به دستگاه خواهد رساند و نه صدمه ای به این موانع خواهد رسید.

با وجود این اگر جنس علف‌های هرز داخل زمین یا باغ شما کلفت می باشد باید از تیغه دیگری استفاده نمایید. جهت این کار تیغه‌های ۲پر، ۳پر، ۴پر، ۶پر، ۸پر، ۴۰ دندانه، ۶۰ دندانه، ۸۰ دندانه، ۱۰۰ دندانه، ۱۲۰ دندانه و تیغه زنجیری در بازار برای خرید موجود می باشند. هر یک از این تیغه های فولادی نیز مدل های گوناگونی دارد.

گام سوم: شیوه ی اصولی  بستن تیغه علف تراش

برای باز و بسته کردن تیغه های علف تراش شما باید به روش زیر به پیش بروید:

جهت بازکردن تیغه در قسمت فلنچ یا هد علف تراش که تیغه روی آن بسته خواهد شد یک پیچ موجود می باشد که با آچار آلن باز و بسته خواهد شد، آلن را روی پیچ بگذارید و با آچار بوکس، مهره ی روی تیغه را باز نمایید .

چهت بستن تیغه نیز اول کار تیغه را درون شفت قرار دهید ، بازهم قاب پلاستیکی یا فلزی را روی تیغه قرار دهید و مهره را درون شفت رزوه دار بگذارید ، آلن را از زیر گرفته و با آچار بوکس، مهره را به طور کامل سفت نمایید.

گام چهارم: روشن‌کردن دستگاه علفتراش بنزینی

جهت روشن کردن علف تراش، اهرم دریچه گاز که بر روی باک موتور قرار گرفتا را باز کنید، سپس ساسات را باز نموده و پس از آن هندل را بکشید، امکان دارد نیاز باشد تا چند بار هندل را بکشید تا موتور دستگاه روشن شود. جهت کارایی بهتر موتور یک قسمت پستانکی شفاف بر روی موتور قرار گرفته است که بنزین از درون آن مشخص می باشد، در زمانی که موتور دچار افت توان خواهد شد این قسمت را چندین بار با دست فشار داده تا بنزین وارد کاربراتور شود و عملکرد علفتراش بهبود پیدا کند.

گام پنجم: نحوه اصولی کار و تراشیدن علف‌ها و گیاهان

برای اینکه خیلی آسان از دستگاه استفاده نمایید بهتر است بند دوشی علفتراش را بر روی شانه خود بیاندازید و با دو دست خود، فرمان دوچرخه ای علفتراش را مهار نمایید، در بخش راست فرمان دوچرخه ای کلید های روشن و خاموش و گاز و کلاچ قرار گرفته  که شما توسط آن قادر هستید مقدار گاز را کم یا زیاد نمایید. پاهای خود را اندازه ی عرض شانه هایتان باز نموده تا به طور کامل روی سطح زمین ثابت باقی بماند، حالا تیغه را به سمت راست و چپ حرکت دهید تا علف ها به طور کامل تراشیده شوند. اگر علف تراش شما از نوع علف تراش پشتی باشد، این کار را توسط یک دست باید انجام دهید.پ

علفزن هوندا پشتی مدل HONDA GX35

برای مشاهده محصول کلیک بفرمایید.

گام آخر: استفاده از تجهیزات ایمنی

 هنگام کار با انواع گوناگون علف تراش از جمله علف تراش مولتی تسک، علف تراش پشتی یا علف تراش دوشی باید به این نکته توجه کنید که تا فاصله ۱۵ m شما هیچ فردی به جز خود شما نباید قرار گرفته باشد و این رقم، استانداردی می باشد که سازمان های ایمنی بهره گیری از تجهیزات کشاورزی برای این  نوع دستگاه ها عنوان کرده اند. البتع برای ایمنی بالاتر خودتان بهتر می باشد  هنگام کار با علف تراش، از کلاه و عینک ایمنی و البته کفش مناسب استفاده نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *