مطالب آموزشی

6 نکته جهت انتخاب و خرید کفکش مناسب

6 نکته جهت انتخاب و خرید کفکش مناسب
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 17 میانگین: 3.1]

شما اگر بخواهید آب را خیلی خوب از ته چاه‌ها خالی کنید واجب است پمپ منتناسب با کارتان را خریداری کنید. در این صورت، اگر کار شما به صنایع الکتریکی ربطی ندارد خیلی ممکن نیست اطلاعات زیادی در عرضه ی پمپ‌ها داشته باشید. کفکش و لجن کش یکی از مدل های پمپ است که به معنی خالی کردن آب‌های صاف و هم در بعضی مورد ها آب‌هایی با ذره های ریز کمک گرفته می‌شود. در این مقاله تلاش شده است اطلاعاتی در مورد انواع مدل کفکش و شیوه ی کار آن برای شما گذاشته شود تا امکان بررسی‌های مورد نیاز را قبل از خرید انجام دهید.

کفکش چیست؟

کف کش مدلی از پمپ است که آب‌ ها را از درون چاه‌ها یا حوضچه‌های زیرزمینی خالی می‌کند. پمپ کفکش کارایی دیگری هم دارد و از مثال متفاوت آن می‌توانیم برای آب‌گیری استخرها و مخزن ها، منتقل کردن آب و آب دادن زمین‌های کشاورزی بهره برد.

اغلب معنای کفکش پمپ‌هایی است که تنها برای آب ناخالص بهره گیری می‌شوند و اگر پمپ به صورتی طراحی شده باشد که قدرت این را داشته باشد ذره های جامد و گل و لای را هم منتقل میکند و به آن لجن کش گفته می‌شود.

از مورد دیگر که قبل از انتخاب کفکش لازم است در یاد داشته باشید قدرت موتور، جنس بدنه، دبی آب‌گیری، قطر دهانه خروجی و ورودی، تک‌فاز یا سه‌فاز بودن دستگاه است.

6 نکته جهت انتخاب و خرید کفکش مناسبب

6 نکته جهت انتخاب و خرید کفکش مناسب

کف کش را  مانند یک سیستم کامل بدانید که از اعضای مختلف تشکیل شده است. از طرفی دیگر، برای برگزیدن پمپ آب متناسب با کار شما مورد های زیر را مطالعه کنید

1- جنس کف کش

کف کش‌ها از آنجا که اغلب درون آب، شناور هستند و لازم است از جنسی مقاوم تشکیل شوند تا در مقابل خوردگی مستحکم باشند. از این طرف، بدنه کفکش‌ها را اکثرا از جنس استیل ضد زنگ، آلومینیوم، چدن، برنز و پلیمر تولید می کنند. برگزیدن جنس بدنه متناسب به وضعیتی که کفکش در آن قرار گرفته است و سیالی که با آن در تماس است وابستگی‌خواهد داشت.

مانند، کفکش استیل ضد زنگ در برابر کفکش چدنی، برای بهره بردن در مکان های اسیدی و آب‌های گرم، کارایی و مقاوم  خوبتری خواهد داشت؛ یا در مکان هایی که آب شور از درون زمین کشیده می‌شود، از کفکش‌های ویژه با بدنه پلاستیکی بهره گیری می‌شود.

2- پروانه کف کش

منتقل کردن آب در پمپ به کمک پروانه دستگاه انجام می‌گیرد و این مرحله نقش موثری در ساختار کفکش دارد. پروانه‌‌های لازم در کفکش یا به صورت باز و نیمه باز و یا بسته است. نمونه های پروانه باز و نیمه‌ باز برای آب‌های همراه با ناخالصی و مواد معلق کارایی دارند، در صورتی که نوع پروانه بسته برای آب‌های زلال و بدون داشتن ناخالصی بهره گیری می‌شوند؛ به همین خاطر پروانه پمپ‌های کفکش اکثرا از مدل بسته است.

پروانه پمپ از هر مدلی که باشد، به صورت مداوم در درون آب در حال چرخش است و از این دید حتما در برابر زنگ‌زدن مقاومت داشته باشد. از این طرف جنس پروانه کفکش هم اغلب از استیل ضد زنگ یا برنج و نوریل تولید می‌شود که در مقابل خوردگی مستحکم بودن کافی را داشته باشد.

3- موتور پمپ

پمپ‌های پمپ کف کش با قدرت های متفاوت تولید می‌شوند. برای اینکه کفکشی با قدرت مناسب موتور را برگزنید کنید به مورد هایی مانند توان اسب بخار موتور، سرعت پمپ، ویسکوزیته و دمای آب، بار رانشی، قطر و اندازه چاه و منبع تغذیه پروژه‌تان دقت داشته باشید.

4- قطر دهانه

همان گونه که گفتیم، اندازه دهانه‌ پمپ در آبدهی خیلی موثر است، پس قبل از خرید به این کلر هم توجه داشته باشید. این ویژگی با واحد اینچ دیده می‌شود که معادل ۲.۵۴ سانتی‌متر است. قطرهای  ۱، ۱ و ۱.۴، ۲، ۳، ۴، ۶ اینچ از اندازه‌های زیاد دهانه کفکش است.

5- کابل پمپ کفکش

پمپ کف کش‌ مستغرق در درون آب فعال می‌شود و به همین خاطر برای تعمین برقی که احتیاج دارد باید از کابل‌هایی با مقاومت بالا و با اندازه ی مناسب بهره گیری شود. با در یاد داشتن این عنوان، برای پروژه خود تلاش کنید از کابل‌‌های باکیفیت کمک بگیرید. کابل و کنداکتورهای کفکش باید با عایق‌بندیِ RW، RUW، TW یا موردهای مانند آن باشد.

6- هد پمپ و دبی حجمی

به ارتفاعی که پمپ برعکس جاذبه قدرت منتقل کردن سیال از کف را دارد هد پمپ نامیده می‌شود. اغلب قدرت هد هر پمپ مشخص شده است، ولی برای مخشص کردن دقیق مجموع هد لازم، می‌توانید فاکتورهای نوشته شده  را به دست آورده و با هم جمع بندی نمایید:

میزان فاصله ی صفحه روی چاه تا سطح آب در موقع پمپاژ + اندازه ی فشار در دهانه خروجی پمپ + اصطکاک لوله فرودی و اندازه ی افتِ شیر یک‌طرفه

به صورت کلی، پمپ‌های کفکش اندازه  هد متفاوتی دارند که اغلب تا چهل متر هد برای مصرف های خانگی مناسب است و از آن بیشتر معمولا در مصرف های کشاورزی و صنعتی استفاده می شود.

دبی حجمی دیگر سبب مهم برای پمپ کفکش است که نشان دهنده ی پمپ چه اندازه آب را می‌تواند در واحد گالن بر ساعت یا لیتر بر دقیقه جا‌به‌جا کند.

در پمپ‌هایی که میزان دهانه خروجی اندازه اش بززگتر است، دبی نیز بالاتر است. به اضافه، دبی در مقابل مستقیم با هد است. در آخر، با بالاتر رفتن آهنگ شارش حجمی، اصطکاک در دستگاه پمپ بالا می‌رود و از مجموع قدرت هد کم می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 17 میانگین: 3.1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *