مطالب آموزشی

6 اشتباه رایج در هرس درختان

6 اشتباه رایج در هرس درختان
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 327 میانگین: 3.3]

هرس کردن یک پروسه ی حذف کردن به انتخاب خودتون هستش شاخه های مرده یا ناخواسته یک گیاه، درختچه یا درخت برای افزایش رشد آنان و جلوگیری کردن از گسترس بیماری می باشد. با این حال، هرس درختان کار سهیلی نبوده و برای هر نوع گیاه به تکنیک های گوناگونی احتیاج پیدا خواهید کرد ،  پس تحقیق کردن در مورد روش درست و اصولی هرس، بهترین نتیجه را به دنبال خواهد داشت. بار دیگر که هرس انجام می دهید، از این اشتباهات رایج در هرس درختان خودداری کنید. قیچی باغبانی یکی از ابزار لازم جهت این کار ها می باشد.

۶ اشتباه در هرس درختان

هرس درختان و درختچه ها به علل گوناگونی مثل کم شدن مقدار گیاه، باز کردن بخش بالایی پوشش، از بین بردن موانع، بیشتر کردن شکل آن و از بین بردن رشد مرده یا آسیب دیده انجام خواهد شد. بدون در نظر گرفتن به علت، هرس باید به روش درستی انجام گردد تا از سلامت درختچه یا درحت اطمینان حاصل گردد.

 1. زمان نامناسب هرس درختان

در ابتدا باید اگاه باشید که آیا در وقت درست  از سال هرس خواهید کرد یا نه. هرس زمستانی فایده های زیادی دارد. زمستان فصل خواب درختان و گیاهان می باشد و وقت بسیار خوبی برای هرس کردن بیشتر درختان و درختچه ها می باشد. نه تنها استرس کمتری برای گیاه در پی خواهد داشت، بلکه دیدن ساختار شاخه برای شما آسان تر می باشد و امکان انتشار پاتوژن های مضر کمتر می باشد. درختان نیز وقت هرس پیش از شکستن جوانه های بهاری سریعتر بهبود پیدا خواهد کرد.

از هرس در پاییز خودداری به عمل آورید. برش های هرس قادر است رشد شاخه های جدیدی را تحریک نموده که متأسفانه با کم شدن دما تا انجماد از بین خواهد رفت . درختچه ها و درختان تولید انرژی خود را با تمام سدن فصل رشد کاهش خواهند داد، پس رشد جدید در پاییز از ذخایر انرژی ذخیره شده گیاه استفاده خواهد کرد. مرگ بوسیله ی  یخ زدگی به این معنی بوده که انرژی مصرف شده برای این رشد هدر رفته است.

جوانه های گل و برگ را به هیچ وجه قطع ننمایید. هرس پاییزی امکان دارد جوانه های گل و برگی را که درخت پیشتر در طول رشد تابستانی ایجاد نموده از میان ببرد. این جوانه ها در طول ماه های زمستان نهفته خواهد ماند و در بهار سال دیگر شکوفا خواهد شد . اگر این جوانه های خوابیده را حذف نمایید ، خطر از دست دادن گل های بهاری را در پی خواهد داشت و گیاه مجبور خواهد شد انرژی بیشتری جهت تولید جوانه های جایگزین برای شاخ و برگ مصرف نماید.

اگر درختچه ها و درختان بهاری را در آخرای زمستان یا اوایل بهار هرس نمایید ، با کمبود شکوفه های مشابه مواجه می شوید. در مقابل، پیش از اینکه برش های هرس درختان خود را به انجام برسانید، صبر نمایید تا زمانی که آنها شکوفا خواهند شد.

6 اشتباه رایج در هرس درختان

2. هرس بیشتر از اندازه

موقع هرس مراقبت باشید بیش از حد این کار را  نکنید. جدا کردن بیش از اندازه ی ساقه و برگ به صورت همزمان ممکن است موجب به مبتلا شدن بیماری گیاه شود یا امکان دارد قسمت باردهی و گلدهی رشد درختان را کند. در بعضی از مواقع در هرس درختان امکان دارد سال ها بگذرد تا شاخه ها دوباره مثل قبل پربار شوند.

ضررات هرس درختان بیش از اندازه:

شاخ و برگ های بیش از اندازه ی درخت را جدا می کند (که درخت برای فتوسنتز  کردن به آن احتیاج دارد)

ساختمان درخت را با پخش مجدد وزن به آخر شاخه ها به خطر می اندازد.

تاج را در مقابل صدمه های باد و آفتاب سوختگی باز می گذارد.

موجب بالا رفتن واکنش، یا جواب به استرس، جوانه های رشد در طول تنه و شاخه ها می شود. این جوانه های واکنش علامت از هرس بیش از اندازه هستند .درخت در سعی برای تولید انرژی از طرف فتوسنتز سریع رشد جدیدی را درست میکند.

در سایت پی فارم مقاله و متن های زیادی درمورد شیوه ی صحیح هرس قرار که شما عزیزان می توانید از مقاله های تخصصی پی فارم کمک بگیرید.

 

3. انتخاب کردن محل خوب برای هرس درختان

یک راه مناسب برای جدا کردن شاخه در قسمت بالای گره هایی است که برگ ها، جوانه ها و شاخه ها به هم می رسند. اگر مکان خوبی را برای هرس کردن بر نگزینید امکان دارد با ضعیف شدن گیاه و بالا رفتن بعضی بیماری های قارچی روبه رو شوید. با این وضع، بالای گره ها را نزدیک به جوانه ها جدا نکنید. تلاش کنید بیشتر از یک سانتی متر در بالای گره فاصله اندازید، چونکه امکان دارد موجب به رشد نامناسب شود.

4. ضدعفونی و پاک نکردن ابزار هرس درختان

بزاری مثل قیچی باغبانی که در هرس کردن درختان از آن بهره گیری می شود واجب است پیش از مصرف کردن به خوبی ضدعفونی شوند تا از گسترده شدن بیماری ها در میان گیاهان پیشگیری کنید. وسایلی که تیز نیستند با یک بار فشار نامرتب مدت بهبودی گیاهان را بیشتر می کند و به صورت بالقوه گیاه را در میان خطرات زیادی قرار می دهد. برای بهره بردن ایمن تر و طولانی تر، وسایل برش خود را به صورت مرتب ضد عفونی و تیز کنید.

قیچی شارژی اوساکا | OSAKA

5. زاویه هرس

برش شاخه ها باید به گونه ای باشد که در زاویه رو به پایین باشد تا آب باران زیاد را از طرف زخم جذب نکنند. این کار به پایین امدن خطر و مبتلا به عفونت های قارچی هم می شود.

6. هرس شانکر

اگر شانکر باکتریایی جدا نشود و همان گونه رها شود، خطر مبتلای بقیه ی گیاهان بالاتر است. هرس و ضدعفونی وسایل هرس کردن می تواند به زیاد شدن طول عمر درخت یا گیاه را بیشتر می کند و آنها را از مرگ  دور می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 327 میانگین: 3.3]

24 نظر در “6 اشتباه رایج در هرس درختان

 1. محمد گفت:

  بسیار عالی بود

  1. پویا بهرام رش گفت:

   ممنون از توجهتون

 2. حسن گفت:

  سلام
  مطلب خیلی خوب بود. استفاده کردم

  1. پویا بهرام رش گفت:

   سلام
   متشرک از وقتی که گذاشتین و خوشحالیم که مفید بوده

 3. جاوید ابراهیمی گفت:

  عالی و بی نظیر

  1. پویا بهرام رش گفت:

   متشکر از همراهیتون

 4. سلام ، مطالب منتشر شده در خصوص اشتباهات رایج در خصوص هرس درختان بسیار ارزشمند بود و اطلاع از آن مورد نیاز عموم مردم بخصوص باغداران می باشد.
  در صورت انتشار مطالبی در خصوص شیوه هرس با توجه به نوع درخت بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

  1. پویا بهرام رش گفت:

   باسلام خوشحالیم که موثر واقع شده هست و روی چشم حتما به این مطلبی که عرض فرمودین هم توجه میشه و مطالب به خصوصی گذاشته میشه

   1. علی دارانی گفت:

    خیلی ممنونم از توضیحات خوبتون

    1. پویا بهرام رش گفت:

     قربان شما ما خدمتگزاریم

 5. دکتر محمدتقی صالحی گفت:

  عالی و آموزنده است

  1. پویا بهرام رش گفت:

   ممنون از همراهیتون

 6. امیر صیادی گفت:

  سلام باسپاس از ارائه اطلاعات مناسب وبه جا.

  1. پویا بهرام رش گفت:

   باسلام هواهش میکنم ممنون از همراهی جنابعالی

 7. مهدی محمدزاده گفت:

  ممنون مفید بود …در رابطه با بیماری ها و آسیب های درخت زرد آلو هم مطلب گذاشته بشه

  1. پویا بهرام رش گفت:

   حتما سعی میکنیم مطلبی به خصوص در این رابطه داشته باشیم

 8. دیار گفت:

  بعنوان ی باغدار تمام موارد مورد تایید و تجربه شده به جز اینکه در زمستان هرس کنیم بنده تجربه هرس درخت سیب گلاب کهنز ک اخر خردادماه و اوایل تیر میوه اش به بازار میره بعداز برداشت بلافاصله هرس سبز صورت گرفته و نتایج عالی هم گرفته ام البته ممکنه شرایط آب و هوا هم موثر بوده باشد(شاید در مناطق دیگر جواب خوبی نگیریم)

  1. پویا بهرام رش گفت:

   نکته عالی ذکر کردین و صد البته شرایط اب و هوا تاثیر بسیار زیادی در این مورد دارد

 9. آرش اسماعیلی گفت:

  با سلام و اخلاصمندی
  لطفا برای هرس درختان پرتقال (بطور عام مرکبات) در شمال کشور، و نیز خرمالو توضیحات لازم ارائه فرمایید

  1. پویا بهرام رش گفت:

   باسلام
   حتما سعی میکنیم در مورد هرس درختان تک به تک بگذاریم

 10. محمد گفت:

  از تلاش شما برای بالابردن آگاهی بنده و ملت عزیز ایران سپاسگزارم

  1. پویا بهرام رش گفت:

   بابت توجهتون و وقتی که گذاشتین متشکرم

 11. ahura گفت:

  ممنون اطلاعات خوبی بود .عاشق دوستداران درختانم 😘😘😘😘

  1. پویا بهرام رش گفت:

   خواهش میکنم ممنونیم که همراه ما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *