مطالب آموزشی

متر لیزری چیست و چه استفاده هایی دارد؟

متر لیزری چیست و چه استفاده هایی دارد؟
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 14 میانگین: 3.1]

متر لیزری یعنی چندین قدم جلو تر، سریع‌ تر و خیلی دقیق تر در اندازه گیری. حتما با خواند‌‌ن این جمله سوالی در ذهن شما شکل گرفت که. ” ما داریم درمورد چه دستگاهی صحبت می کنیم؟ ” اگر کمی با فروشگاه اینترنتی پی فارم حوصله کنید، در ادامه شاهد توضیحات بسیار دقیق تر در مورد  متر لیزری خواهید بود.

اگر تصمیم بر این دارید که ابعاد یک محیط را اندازه گیری نمایید ، اولین ابزاری که به فکر شما خطور خواهد کرد یک متر دستی می باشد. این موضوع کاملا طبیعی می باشد و احتیاجی به تلاش و هوش چندان زیادی هم نخواهد داشت. سوال اینجا می باشد که این ابزار تا چه حدی دقیق می باشد؟ چقدر کارآمد می باشد  ؟ آیا همیشه قادر هستید نتیجه خوبی از آن بگیریم؟

انجام کارهای تیمی همیشه کاری قابل ستایش بوده، اما همیشه ممکن نمی باشد . بدین معنی که امکان دارد برخی اواقات تنهایی کار کنید و کسی کمک یارتان نباشد که انتهای متر را برای شما نگه دارد. حتی اگر نفر دومی هم برای کمک به همراه داشته باشید، باز هم اندازه گیری برخی جا های دور از دسترس سخت خواهد بود . به همین علت بهتر می باشد به دنبال یک راه حل حرفه ای تر همانند متر لـیزری باشید.

در ادامه این مطلب با ما همراهی کنید تا از مزایا متر لیزری، کاربرد ها و چگونگی بهره گیری  از آن کاملا مطلع شوید.

متر لیزری چیست؟

اگر قصد داشته باشیم متر لـیزری را به یک زبان ساده تعریف نماییم ، به راحتی می توانیم بگوییم متر لیزری ابزاری بسیار حرفه ای برای اندازه گیری می باشد. این وسیله با عنوان های گوناگون مثل محدوده یاب و مسافت یاب لیزری هم نام برد‌ه خواهد شد.

به صورت کلی، متر لیزری ابزاری کاربردی و دقیق به اندازه کف دست شما می باشد . این ابزار، تنها با زد‌ن یک دکمه قادر به انجام دادن پر سرعت کار های اندازه گیری می باشد. به کمک این ابزار قادر هستید حجم، طول، مساحت، زاویه و در برخی مواقع روابط فیثاغورثی را هم اندازه‌گیری نمود. واضح می باشد که متر لـیزری تمام این کارها با دقت بالایی انجام خواهد داد.

هنگام بهره گیری از متر لیزری هوشمند با پدیده ای به اسم وقت پرواز رو به رو خواهید شد. به چه معنی است؟ در کل، روال کار متر لیزری به این صورت می باشد که وقتی که طول خواهد کشید تا یک پالس نور لیزری از هدف منعکس گردد و به فرستنده بازگردد. به این اصل زمان پرواز گفتـه می شود .

لیزر، پرتو نوری شدید و متمرکز و دارای یک فرکانس می باشد . از آنجا که لیزر با یک سرعت ثابت  در جو زمین به حرکت در می آید، جهت اندازه‌گیری فاصله هم خیلی مفید واقع می  شود. در اصل، نور لیزر قادر می باشد مسافت طولانی تری را طی نماید، بدون اینکه شدت خود را از دست بدهد.

به طور معمول نور سفید وقتی که بازتاب از شدت خود خواهد کا. در حالیکه، پالس لیزر هنگام منعکس شدن از هدف، شدت اصلی خود را حفظ خواهد کرد. این موضوع در هنگام محاسبه فاصله تا جسم مورد نظر اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد.

کاربرد متر لیزری چیست؟

در حالت کلی، هدف از بهره گیری متر لیزری کاهش خطای انسانی، بیشتر کردن روند انجام کار و کاهش هزینه می باشد . از دیگر کاربرد های این وسیله قادر هستیم به موارد زیر اشاره ای داشته باشیم :

نقشه برداری

شناسایی و مهندسی

تهیه نقش های کف اقیانوس

ساخت مدل های سه بعدی از اجسام

ایجاد یک فاصله اصولی در ارتش (برای تک تیر انداز یا واحد توپخانه)

استفاده ی کمانداران، گف بازان برای محاسبه فاصله تا هدف

متر لیزری چگونه کار میکند؟

متر های لیزری جهت محاسبه فاصله میان هدف و متر از فرمول زیر استفاده خواهند کرد:

D = ct/2

D = distance

سرعت نور = c

مدت زمان برگشت و رفت بین متر و هدف = t

با دیدن سرعت بالای فوکوس پالس و حرکت آن، محاسبه در فاصه های مایل و فوت با دقت بالایی صورت خواهد گرفت. این در حالی می باشد که این وسیله، در فاصله دور یا نزدیک دقت خود را از دست خواهد داد.

در اصل، دقت متر لیزری حرفه ای بستگی به پالس اصلی (که به دستگاه فرستنده باز خواهد گشت) می باشد. پرتو های لیزری بسیار باریک و با انرژی بالا می باشند، اما آنها هم در معرض انحنای جوی  در نور عادی و سفید تاثیرگذار می باشند.

متر لیزری سه بعدی از راه حلی جهت کم کردن نور پس زمینه استفاده خواهد کرد. به دلیل اینکه حسگر دستگاه متر لـیزری کمی از نور پس زمینه را با پالس لیزر منعکس یافته اشتباه خواهد گرفت. نور پس زمینه بالا، قادر است منجر به اختلال در اندازه گیری خواهد شد . طبق همین ، اندازه فاصله به صورت صحیح خواند‌ه نخواهند شد. جهت رفع این مشکل از مجموعه‌ فیلتر با پهنای باند کم، فرکانس های پرتو به طور مستقیم  و یک عنبیه به صورت بی نهایت کوچک استفاده خواهند شد .

متر لیزری 120 متر بیوتی مدل E120

چرا اندازه گیری متر لیزری بهتر از متر دستی است؟

در حالت کلی، ابزار هایی که جهت اندازه‌گیری از لیزر استفاده خواهند کرد مزایای بیشتری دارند که شامل:

دقت بالا و تطبییق پذیری

استفاده راحت از آنها

عملکرد اندازه‌گیری سریع

 استفاده به وسیله ی یک شخص بدون نیاز به کمک دیگران

ایمنی بالا (مترهای دستی امکان دارند به یک باره از مکانی که به آن تکیه خواهید داد رها بشوند یا به سرعت بستـه گردند. به همین علت این احتمال وجود دارد که انگشت شما دچار آسیب شود. همچنین پرتو متر لـیزری ویژگی این را دارد که به نقاط غیر قابل دسترس برسد. ناگفته نماند که داشته تا نقاط  سازه‌های بلند و خطرناک باشند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 14 میانگین: 3.1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *