مطالب آموزشی

بردوفیکس چیست؟

بردوفیکس چیست؟
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

اگر از کشاورز ها مخصوصا از باغداران بخواهیم اسم چند مدل قارچ کش که خیلی مصرف بالایی دارند و قطعا به دلیل ویژه بودن و عملکرد زیاد یکی از آنها خواهد بود. در بقیه ی مقاله به خاطر این اهمیت و شیوه ی استفاده و مزیت های این ترکیب خاص (بردوفیکس) می پردازیم.

تفاوتت بردو با بردوفیکس چیست؟

بردوفیکس مشهورترین اسم تجاری قارچ کش مخلوط بردو است که کارایی های زیادی در کشاورزی دارد. شاید مناسب تر باشد اگر در عوض واژه بردوفیکس از کلمه مخلوط بردو استفاده کنیم. مخلوط بردو قارچکش و باکتری کش مسی است که روی خیلی از مریضی ها قارچی و باکتریایی گیاهان تاثیر گدار است. این ترکیب را شرکت های خیلی زیادی در ایران و خارج از کشور تولید میکنند ولی مشهورترین این تولید کننده ها شرکت باغبان تاک بوده که علامت تجاری بردوفبکس را بر روی محصول خود گذاشته است.

مزیت های استفاده از قارچکش و باکتری کش مخلوط بردو

مخلوط بردو ترکیبی تماماً ارگانیک بوده و ضرر های قارچکش های شیمیایی را ندارد.

این قارچکش و باکتری کش باارزش می تواند روی قسمت خیلی زیادی از بیمار ی های قارچی و باکتریایی اثر بگذارد و در حالت استفاده صحیح، اندازه ی سم پاشی های ما را پایین می آورد.

جلوگیری از ترک خوردن تنه درختان در مقابل خسارت باکتری های هسته یخ و پایین آمدن خسارت آفتاب سوختگی تنه هم از دیگر مزیت های رنگ آمیزی تنه درخت با این ترکیب است.

بردوفیکس برعکس بقیه ی سموم مسی ویژگی اختلاط با روغن ولک و بعضی سم های حشره کش را دارد.

به خاطر اندازه درست این قارچکش روی شاخه و برگ پوشش خوبی به وجود می آورد و به دلیل بارندگی های متعدد در نقایسه با بعضی از سم های مسی دیگر کمتر شسته می شود.

کود سولوپتاس برای پسته

انواع شیوه ی مصرف و کارایی بردوفیکس

بیشترین اندازه ی مخلوط بردو اغلب برای رنگ کردن تنه درختان استفاده می شود. برای جلوگیری و همچنین درمان بیماری های قارچی مثل گموز، بیماری های باکتریایی مثل شانکر باکتریایی درختان میوه و .. در فصل سرد تنه درختان را با ترکیب بردو رنگ آمیزی میکنند. رنگ آمیزی کردن تنه درخت با این ترکیب همینطور خسارت هایی از قبیل ترکیدگی تنه درختان و آفتاب سوختگی را هم خیلی پایین می آورد. پانسمان کردن قسمت های زخمی تنه و قسمت هایی که عامل های بیمار گر پیشرفت کرده و کم کم در حال  نابود و از بین بردن بافت تنه و یا طوقه گیاه هستند از دیگر مزیت های استفاده کردن از این ترکیب کاربردی است.

محلول پاشی بردو با مصرف و کمک از سمپاش از دیگر شیوه های مصرف این ترکیب کم مانند در کشاورزی است که در وقت های گوناگون و  مختلف مانند فصل پاییز، فصل زمستان و فصل بهار صورت گرفته می شود. نکته پر اهمیتی که  اینجا قرار دارد این است که با دقت داشتن به مدل بیماری و وقت مصرف در کمک گرفتن از قارچ کش بسیار متفاوت بوده و در حالتی که پیشنهاد بر طبق زمان مضرف و کارایی برای مدل مریضی رعایت نشود احتمال به وجود آوردن سوزندگی برگ ها و جوانه ها و به وجود آوردن خسارت های شدید وجود دارد.

زمان و وقت دقیق مصرف بردوفیکس

زمان استفاده کردن رکیب بردو خیلی با ارزش و مهم بوده و استفاده کردن از این قارچکش باید با منظم و دقت بالایی باشد. مثلا اگر پیشنهاد می شود این قارچکش باید پس از ریزش هفتاد درصد برگها، پیش تورم جوانه، وقت ریزش گل برگ ها و وقت تشکیل شدن میوه استفاده شود، این ها وقت هایی است که عامل های بیمار گر بیشترین ضعف را در مقابل مصرف ترکیب بردو نشان داده و جمعیتشان تا اندازه ی زیادی کنترل می شود. دز مصرفی پیشنهاد شده در هر کدام از این مرحله ها خیلی حساس و مهم بوده و برای تاثیر گذاری زیاد و مناسب حتما باید به این ها دقت زیادی داشته باشیم.

دستورالعمل کوددهی درختان انار

شیوه ی مصرف بردوفیکس

برای آغشته نمودن تنه درختان به مخلوط بردو باید این ترکیب را به شیوه ی غلیط  و با یک چتکه یا ابر روی تنه درخت بمالید. از طرفی که تنه از خاک بیرون آمده  تا قسمتی که تنه اصلی به چند شاخه تقسیم بندی می شود رنگ آمیزی باید انجام بگیرد.

در شیوه ی مصرف به حالت سمپاشی با دقت به این که مخلوط بردو با تاثیر گذاری حفاظتی تماسی است باید همه ی قسمت هایی که مورد نظر دارید به صورت کال به این ترکیب آغشته شده و یه لایه پوششی محافظی روی بافت های گیاه به وجود آورد تا از بروز دادن و پیشرفت بیماری پیشگیری کند.

کودپاش مورایکو

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *